Společnost Facebook odstranila na stejnojmenné sociální síti a na Instagramu video nahrané Bolsonarovým oficiálním účtem, v němž prezident tvrdil, že látka hydrochlorochin používaná například proti malárii zaručeně zabírá při léčbě nemoci COVID-19. Firma následně uvedla, že příspěvek porušoval její pravidla, protože mohl způsobit zdravotní újmu.
Světová zdravotnická organizace uvádí, že ačkoliv by určité kombinace již existujících léků mohly mít pozitivní účinek pro pacienty s COVID-19, neexistuje zatím žádný ověřený lék a jedná se tak vždy o neprokázanou a experimentální léčbu.
Hydrochlorochin zmínil jako lék na COVID-19 již minulý týden Trump. Společnost Twitter pak ze své sítě následně smazala příspěvek jeho právníka Rudyho Giulianiho, ve kterém tvrdil, že je proti koronaviru stoprocentně účinný. Z podobného důvodu pak smazala rovněž zprávy Trumpova podporovatele Charlieho Kirka.
Twitter rovněž odstranil příspěvek venezuelského prezidenta Madura o tom, že má jeho země k dispozici jiný zaručený lék na COVID-19.
"Lži mohou ohrožit životy uživatelů"
Společnost už dříve uvedla, že z ohledu na veřejný zájem na své síti většinou nechává příspěvky světových lídrů, i když jejich obsah porušuje její vnitřní pravidla. Všechny velké sociální sítě však čelí tlaku, aby ve světle celosvětové pandemie více zasahovaly proti lživým informacím, jež mohou ohrozit životy mnoha uživatelů.
Twitter proto nově maže veškeré příspěvky s informacemi, jež neodpovídají doporučením světových zdravotnických úřadů. Facebook rovněž svoje pravidla rozšířil a vyhrazuje si právo mazat všechny příspěvky, které by mohly vést k újmě na zdraví.