Libanonské hnutí Hizballáh potvrdilo, že zemřeli dva jeho členové a jedno dítě. Podle agentury AFP se jednalo o dceru jednoho poslance za Hizballáh. Další zdroje, které citují agentury AP a Reuters, tvrdí, že mezi zabitými je syn poslance za Hizballáh a mezi zraněnými je řada synů vysokých představitelů hnutí. Podle íránské agentury Mehr byl zraněn i íránský velvyslanec v Bejrútu Modžtaba Amání. Libanonská vláda i Hizballáh přisuzují věc Izraeli. Ten záležitost nekomentoval.
Hizballáh uvedl, že provádí "bezpečnostní a vědecké vyšetřování" příčin výbuchů pagerů svých příslušníků, při nichž byly dnes zraněno skoro 3000 lidí a nejméně devět osob přišlo o život.
List New York Times s odvoláním na nejmenované americké a další představitele napsal, že Izrael ukryl výbušný materiál do pagerů, které si před několika měsíci u tchajwanského výrobce Gold Apollo objednalo libanonské militantní hnutí Hizballáh. Tchajwanská společnost ale následně uvedla, že pagery nevyrobila. Vysoce postavený zdroj libanonských bezpečnostních složek agentuře Reuters řekl, že za explozemi stála izraelská tajná služba Mossad.
Bezpečnostní zdroje agentury Reuters analyzovaly záběry výbuchů a došly k závěru, že v některých případech komunikační zařízení explodovalo poté, co zazvonilo a majitel jej uchopil. Výbuchy byly podle agentury patrně menšího rozsahu. O tom, co je způsobilo, však experti spekulují. Jednou z teorií je výbuch napájecí baterie, jinou zase vložení výbušniny přímo do pageru.
Experty, s nimiž hovořila agentura Reuters, exploze překvapily. Několik z nich ale vyjádřilo pochybnosti o tom, že výbuchy mohly způsobit pouze baterie. Paul Christensen, odborník na bezpečnost lithium-iontových baterií z univerzity v Newcastlu, uvedl, že rozsah škod způsobený výbuchy pagerů se patrně liší od jiných případů selhání baterií v těchto zařízeních.
"Mluvíme o relativně malé baterii, která vzplane. Nejedná se o smrtelnou explozi. Potřeboval bych vědět více o energetické hustotě baterií, ale intuice mi říká, že je to velmi nepravděpodobné," řekl.
Pagery zamezují odposlouchávání
Hizballáh pagery podle listu The New York Times začal hojněji využívat ke komunikaci po propuknutí války v Pásmu Gazy loni v říjnu ve snaze zabránit izraelským odposlechům a sledování polohy zařízení.
Libanonská organizace pro digitální práva SMEX agentuře Reuters sdělila, že Izrael mohl využít slabiny v zařízení a způsobit jeho výbuch. S pagery mohl podle organizace také někdo manipulovat, než se dostaly k Hizballáhu, a to buď elektronickou úpravou, nebo do nich mohlo být vloženo výbušné zařízení.
Libanonské ministerstvo informací oznámilo, že exploze vláda považuje za "izraelskou agresi", napsala agentura Reuters. Libanonská diplomacie uvedla, že se jedná o "vědomé a nebezpečné navyšování napětí ze strany Izraele". Připravuje kvůli tomu stížnost adresovanou Radě bezpečnosti OSN. Izrael výbuchy oficiálně nekomentoval.
Podle agentur výbuchy začaly v úterý odpoledne a trvaly celkem hodinu. Zařízení se začala přehřívat a pak vybuchla, napsala agentura AP. Není však jasné, co takové neobvyklé chování přístrojů odstartovalo. Podle zdroje agentury AFP explodovala zařízení, které nedávno dovezl do země Hizballáh. Stejnou informaci potvrdily zdroje i agentuře Reuters. Podle médií vybuchla i zařízení, která měli příslušníci Hizballáhu v Sýrii.
Podle agentur kvůli vysokému počtu zraněných vyzvaly nemocnice v Bejrútu, na jihu Libanonu a další oblastech, kde je silná přítomnost Hizballáhu, k darování krve. Velký počet lidí čekajících na ošetření v nemocnicích, v nichž někteří byli ve vážném stavu, potvrdili i spolupracovníci agentury AP. Ministerstvo zdravotnictví dodalo, že častá jsou zranění břicha, rukou či obličeje.
Íránská média uvedla, že velvyslanec Amání je na pozorování v nemocnici a jeho zranění nejsou vážná.
Výbuchy označilo za součást izraelské agrese v regionu teroristické hnutí Hamás, které je spojencem Hizballáhu. Také Írán,který je sponzorem Hizballáhu, hovoří o izraelském útoku. Americká diplomacie uvedla, že neví, kdo stojí za výbuchy, a shromažďuje o tom poznatky. Vyzvala Írán, aby se zdržel činů, které by mohly zvýšit napětí v regionu.
Pagery a další podobná zařízení, které byly ve světě v uplynulých letech většinou nahrazeny mobilními telefony, stále využívají některé instituce a země kvůli údajné větší spolehlivosti sítě. Snímky zničených pagerů podle Reuters naznačují, že je vyrobila tchajwanská společnost Gold Apollo. Ta však stejně jako Hizballáh na žádost Reuters o komentář neodpověděla. Podle tří bezpečnostních zdrojů Reuters explodoval nejnovější model pageru, který Hizballáh pořídil v posledních měsících.