Londýn dostal pro brexit tvrdé podmínky. Jste mafie, znělo europarlamentem

Radim Klekner Radim Klekner
5. 4. 2017 16:08
Evropský parlament schválil priority pro vyjednávání s Londýnem o brexitu. Základem jsou čtyři hlavní svobody Evropské unie: volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu. Kromě toho má Británie splnit všechny své finanční závazky vůči unii, umožnit pokračování společné bezpečnostní politiky a zaručit, že na hranicích s Irskem nezavede povinná víza.
Nigel Farage (UKIP) před debatou o brexitu v europarlamentu.
Nigel Farage (UKIP) před debatou o brexitu v europarlamentu. | Foto: Reuters

Štrasburk/Londýn - To, že brexit nebude pro Londýn jednoduchý, věděla vláda britské premiérky Theresy Mayové velmi dobře.

Evropský parlament ale předložil oproti očekáváním ještě tvrdší podmínky.

Ve středu schválil drtivou většinou 516 hlasů rezoluci, která Mayové nabízí de facto pouze dvě možnosti.

Buď přijme podmínky Evropské unie, nebo může zapomenout na volný obchod. Evropský parlament má totiž při schvalování dohody o odchodu Británie z EU zásadní slovo.

Europoslanci, stejně jako čelní představitelé celé unie, trvají na tom, že Británie se může podílet na společném trhu jen tehdy, pokud britská vláda uzná čtyři základní svobody unie. Tedy volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu.

Navíc musí dostát svým finančním závazkům, nečinit žádné překážky další evropské integraci, zajistit evropskou bezpečnost nebo zaručit průchodnost hranic mezi Irskem a Severním Irskem.

"Naše poselství je jasné. Nejdříve vyjednáme rozchod a pak budeme hovořit o budoucnosti," zdůraznil předseda frakce lidovců v europarlamentu Manfred Weber, člen německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Vedle lidovců rezoluci podpořili také socialisté, liberálové a Zelení. Proti ní bylo 133 poslanců, především z euroskeptických frakcí.

Nigel Farage ze Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) označil předložené podmínky za "zcela nepřijatelné pro Londýn". Europoslance přirovnal k "mafii".

Každý tlačí na své podmínky

Britská premiérka Mayová už v lednu pohrozila, že pokud EU neposkytne Londýnu přijatelné podmínky, Británie odchod z unie uskuteční i bez dohody s Bruselem. A přemění se v daňový ráj po vzoru Singapuru.

Navíc by snížila korporátní daň britským firmám a silně tak znevýhodnila vývozce z členských zemí unie.

"Obávám se, že Londýn si chce vybrat jen pozitiva, která vyplývají z členství v EU," uvedl ve středu německý europoslanec Weber.

"To ale nemůže fungovat. Země, která se unii rozhodne opustit, nemůže mít ve vztahu k ní lepší podmínky než členské země," dodal.

Jako příklad Weber uvedl, že není možné, aby Británie opustila společnou evropskou policii Europol, ale využívala informace Schengenského systému. Stejně tak podle něj nejde se účastnit grantových programů EU v rámci spolupráce mezi univerzitami, a přitom do tohoto programu nepřispívat.

"Rovné a férové" zacházení s unijními občany

Evropský parlament zdůraznil, že Británie musí zaručit rovné a férové zacházení s unijními občany, kteří dnes ve Spojeném království žijí, a nesmí do okamžiku vystoupení z EU nijak omezovat jejich svobodu pohybu.

Británie taky nemůže sjednávat dvoustranné obchodní dohody s jednotlivými členskými zeměmi EU, jak by si to Londýn přál. Britské bankovní instituce se rovněž mají nadále řídit platnými regulacemi finančních trhů.

Europarlament dále potvrdil, že Španělsko bude mít právo veta v otázce budoucího statusu Gibraltaru, o který vede s Londýnem dlouhodobě spory. Na tomto zámořském území Spojeného království, které leží na jihu Španělska, v referendu hlasovalo 96 procent obyvatel proti brexitu.

Europoslanci taky chtějí, aby dohoda o vystoupení vstoupila v platnost v dostatečném předstihu před volbami do Evropského parlamentu. Ty se mají konat v květnu 2019.

Video: Brexit začal. Podívejte se na debatu Aktuálně.cz 

Kulatý stůl na téma Brexit | Video: Petr Šoukal
 

Právě se děje

před 10 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy