Právo odpojit se nebo nárok na ticho. Jak koronavirus mění pracovní podmínky?

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
20. 2. 2021 20:30
Pandemie koronaviru změnila pracovní návyky milionů lidí v Evropě i ve světě. Mnozí nově pracují už měsíce z domova. Evropský parlament nyní přišel s iniciativou, která má řešit právo zaměstnanců být po pracovní době off-line. Podívejte se, jak covid-19 ovlivnil práci, kde se vláda lidem na home officu snaží vyjít vstříc a jaké nové komplikace naopak vznikají.
Home office. Ilustrace
Home office. Ilustrace | Foto: Thinkstock

Povinná práce z domova

Zatímco například v Německu před pandemií koronaviru z domova pracovala jen necelá čtyři procenta zaměstnanců, během první vlny číslo stouplo skoro na 30 procent. Teď už je ale znovu mnohem nižší, připomíná Deutsche Welle. Země se tak snaží přijít na to, jak firmy i zaměstnance k využívání home officu motivovat. V jiných evropských zemích je totiž práce z domova mnohem častější.

Například Francie nebo Belgie zavedly povinnost pracovat z domova, pokud to je možné. I proto, že ne všechny podniky pravidlo dodržovaly, začala belgická vláda firmy namátkově kontrolovat. V případě porušení pravidel jim hrozí pokuta až 48 000 eur (více než 1,2 milionu korun).

Podobná opatření v posledních týdnech zavádějí třeba Skotsko nebo Portugalsko. A například Nizozemsko zjednodušilo možnost práce z domova už v roce 2016. Zaměstnanec o home office může kdykoliv požádat sám. Případné zamítnutí mu pak zaměstnavatel musí vysvětlit písemně.

 

Právě se děje

Další zprávy