Připravovaná strategie vnímá evropské univerzity jako jedny z hlavních hybatelů zelené a digitální transformace zemí Evropské unie. "Komise k tomuto tématu přistoupila velmi komplexně. A to už jen tím, že se nezaměřuje jen na Evropu, ale i na mimoevropské státy," komentuje v podcastu nový dokument Tesař, vedoucí odboru vysokoškolského vzdělávání v Domě zahraniční spolupráce.
"Také se nezajímá jen o samotný obsah studia, ale i o aktuální věci, jako jsou třeba digitalizace nebo udržitelnost," dodává.
Do poloviny roku 2024 komise plánuje podpořit několik iniciativ, které mají posílit evropskou dimenzi ve vysokoškolském vzdělávání a výzkumu. Chce například zavést společnou evropskou studentskou kartu, která vysokoškolákům uleví od pracného papírování po příjezdu na zahraniční školu.
Brusel chce také docílit snadnějšího uznávání dosaženého vysokoškolského vzdělání napříč jednotlivými univerzitami v různých zemích. Studenti by tak díky tomu nemuseli absolvovat náročné nostrifikace, které je poté mnohdy brzdí v nástupu na zahraniční školu.
"V rámci Evropy by to pak mělo fungovat tak, že jejich předchozí studium jim bude automaticky uznáno," vysvětluje Tesař. "Nebudou tak muset platit žádné poplatky a budou si moci volně vybírat, kam půjdou dál ve své studijní cestě," dodává.
Poslechněte si na platformě Soundcloud podcast s Jakubem Tesařem, který v něm zmiňuje další body zmiňované evropské strategie, nejčastější překážky vysokoškolského studia v zahraničí i to, jak zahraniční pobyty ovlivnila pandemie.