Oblíbený samopal si už Češi nekoupí. Europoslanci schválí zpřísnění držení zbraní, jež Česko odmítlo

Ondřej Houska Ondřej Houska
14. 3. 2017 6:16
Evropský parlament v úterý s velkou pravděpodobností odhlasuje návrh, který kvůli teroristickým útokům zpřísňuje legální držení zbraní. Řada lidí, kteří je teď mají, bude k jejich používání potřebovat zvláštní povolení. Dlouhé poloautomatické zbraně zůstanou stávajícím držitelům, nově už ale nepůjdou koupit. Čeští politici změny většinou odmítají jako zbytečné. Řada tuzemských majitelů a prodejců zbraní protestuje, že lidé ztratí legální možnost se bránit v době, kdy riziko teroristických útoků v Evropě narůstá.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pózuje s legálně drženou střelnou zbraní.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pózuje s legálně drženou střelnou zbraní. | Foto: YouTube.com

Brusel - Evropským státem, odkud teroristé často získávali zbraně, bylo v několika případech Slovensko.

Tato pro mnohé překvapivá informace je jedním z důvodů, proč Evropská komise po teroristických útocích na starém kontinentu navrhla výrazné zpřísnění pravidel pro nakládání se zbraněmi.

V úterý o nich budou hlasovat europoslanci a s velkou pravděpodobností je schválí. Změny v Česku vyvolaly bouři odporu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kvůli nim dokonce navrhuje změnu české ústavy.

Ze zbraní původem ze Slovenska stříleli například pachatelé teroristických útoků v Paříži v lednu 2015.

Samopal ze Slovenska u sebe měl i terorista, který chtěl ve stejném roce zabíjet ve vlaku z Amsterodamu do Paříže, než ho na poslední chvíli přemohli náhodně přítomní američtí vojáci v civilu.

Slovensko mělo donedávna velmi laxní zákony o znehodnocování zbraní a prodeji takzvaných expanzivních zbraní. Jde o zbraně buď upravené tak, že z nich už nejde vystřelit ostré náboje, nebo jsou jako makety přímo vyrobené.

Jejich předělání na plně funkční zbraně ale není složité.

Na Slovensku se tyto zbraně mohly donedávna prodávat na internetu bez jakékoliv kontroly, takže se dostaly až k teroristům.

Sníží se nebezpečí 

Evropská komise tvrdí, že její návrh, o kterém budou v úterý ve Štrasburku hlasovat europoslanci, přístup teroristů ke zbraním ztíží.

"Sníží to nebezpečí toho, že někdo začne střílet ve školách, na táborech nebo že spáchá teroristický útok legálně drženou zbraní," tvrdí předseda komise Jean-Claude Juncker.

V Česku ale návrh vzbudil odpor držitelů zbraní i politiků.

Tisíce českých mužů mají doma samopal vzor 58, který si koupili jako vzpomínku na vojnu, když ho armáda vyprodávala. Zbraň je předělaná z automatické na poloautomatickou. Evropská komise přitom chce držení dlouhých poloautomatických zbraní zakázat.

Nakonec v Evropském parlamentu nejspíš projde kompromisní návrh, který stávajícím držitelům umožní, aby si zbraně ponechali.

Každý členský stát EU dostane možnost přijmout si vlastní pravidla, která to zajistí. Tuto změnu prosadila europoslankyně Dita Charanzová (za ANO), stínová zpravodajka liberální frakce ALDE.

Podle ní je tak na českých zákonodárcích, jak dalece držitelům těchto a dalších poloautomatických zbraní vyjdou vstříc.

Charanzová ale přesto návrh Evropské komise nepodpoří. "Bude to komplikovat život těm občanům, kteří zbraně legálně drží," říká.

Jako příklad uvádí povinnost, podle které budou muset mít lidé zbrojní průkaz i na znehodnocenou zbraň. Charanzová kvůli tomu ještě předloží řadu pozměňovacích návrhů. Při současném rozložení sil v Evropském parlamentu to ale vypadá, že neprojdou.

Registrace zbraní

Charanzová naopak oceňuje tu část návrhu komise, která zavádí společná pravidla pro registraci zbraní a pro evidování toho, jak byly dříve "živé" zbraně znehodnoceny.

Zbraně si budou moci dál ponechat muzea, sportovní střelci nebo filmaři. Budou na to ale potřebovat zvláštní povolení, které jim vydá jejich domovský stát.

Na držitele zbraní čeká taky zpřísnění pravidel o zásobnících. V poloautomatických zbraních, jako je samopal vzor 58, budou moci mít jen takový zásobník, který umožní vystřelit maximálně 10 ran. U pistolí budou povoleny zásobníky na maximálně 20 nábojů.

Kromě Charanzové bude proti návrhu i většina ostatních českých europoslanců. Podobný postoj prosazoval na jednání s kolegy z ostatních zemí EU i ministr vnitra Chovanec, nedokázal je ale přesvědčit.   

Velká většina členských států EU naopak zpřísnění podpořila a český odpor přehlasovala kvalifikovanou většinou. Lucembursko nebo Rakousko chtěly jít ještě dál a držení poloautomatických zbraní zakázat úplně.

Pokud v úterý návrh europoslanci schválí, bude pro jeho přijetí ještě potřeba potvrzení členskými zeměmi EU. Mělo by jít jen o formalitu, protože většina států už s návrhem vyslovila souhlas a odpor menšiny - včetně Česka - už ho zpětně nemůže zvrátit.

Chyba je, že někdo z lidí, že ten člověk je duševně narušený, o tom neřekl policii, tvrdí člen Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Lex David Karásek. Policie podle něj má možnosti situaci řešit. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy