Útočník z Mnichova vraždil zbraní vyrobenou na Slovensku. Dal za ni 4000 eur

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2016 12:31
Obchodník s nelegálními zbraněmi, který prodal zbraň a munici i mnichovskému střelci Sonbolymu, jenž s nimi zabil devět lidí, zadržela v Hesensku německá policie. Jednatřicetiletý muž prodával zbraně přes tzv. Darknet. Obchodním prý prodal zbraň Sonbolymu v květnu za 118 tisíc korun. Munici pak až čtyři dny před útokem. Zbraň pocházela ze Slovenska.
Místo, kde Sonboly zaútočil nelegálně drženou zbraní.
Místo, kde Sonboly zaútočil nelegálně drženou zbraní. | Foto: Reuters

Mnichov – Střelec z Mnichova, který v červenci zabil devět lidí a poté spáchal sebevraždu, zaplatil za zbraň a náboje 4350 eur (118 tisíc korun), uvedlo na středeční tiskové konferenci státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem.

Prodejce zbraní policie v úterý zatkla. K muži se dostala díky jeho předchozím obchodům. Prodával zbraně 62letému účetnímu i 17letému studentovi.

Osmnáctiletý David Ali Sonboly, který v Mnichově vraždil, se podle vyšetřovatelů s jedenatřicetiletým prodejcem zbraní sešel dvakrát. Poprvé od něj 20. května za 4000 eur koupil na Slovensku vyrobenou pistoli Glock 17 a 100 nábojů, podruhé 18. července 350 nábojů za 350 eur.

Prodej domluvili přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům.

Darknetu nezaměstnaný ilegální obchodník se zbraněmi využíval běžně. V minulosti tak v hesenském Marburgu, kde ho v úterý zatkla speciální jednotka policie, směnil zbraně a náboje s 62letým účetním ze Severního Porýní-Vestfálska. Zbraň a náboje v červenci prodal také teprve 17letému studentovi z Hesenska.

Když pak pokoj studenta, který žije u rodičů, v noci na 3. srpna prohledala policie, našla celý arzenál zbraní, mimo jiné pistoli typu Walther PK 380, čtyři revolvery, tři další zbraně různých kalibrů i pět kilo střelného prachu. Vyšetřovatelé ale nemají žádné indicie, že by se je mladík chystal použít.

Díky těmto obchodům, na které policie přišla, se vyšetřovatelům podařilo navázat kontakt s prodejcem zbraní. Domluvila s ním fingovaný obchod, když předstírala zájem o dvojici zbraní a nábojů v hodnotě 8000 eur (asi 216 tisíc korun). Jedenatřicetiletého muže, který už v předchozí komunikaci připustil, že Sonbolymu prodal zbraň, policie zatkla v úterý.

Muž ji posléze navedl k dalším zbraním, které v bedně zakopal poblíž dálnice u Kolína nad Rýnem. Policisté v bedně skutečně našli zbraně, včetně poloautomatických, a munici. V úterý také podle státního zástupce Alexandera Badleho zatkli mužovu jedenatřicetiletou přítelkyni. Posléze ji ale propustili, protože se nedomnívají, že by byla obchodu přímo účastna.

 

Právě se děje

Další zprávy