Prodám lithium-6. Zn. levně. Severní Korea nabízí po internetu materiál pro výrobu jaderné zbraně

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2017 13:55
Severokorejská státní firma pro vývoz zbraní do zahraničí se pokoušela na internetu prodat i látku lithium-6, potřebnou k sestrojení malých atomových zbraní. Režim diktátora Kim Čong-una mezitím veřejně testuje další balistické rakety - navzdory mezinárodním zákazům a protestům. Čína mezitím varuje před narůstajícím napětím mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je neústupný a silně zbrojící režim v Pchjongjangu jednou z největších zahraničněpolitických výzev.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve výzkumném středisku, kde KDLR vyvíjí jaderné zbraně.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve výzkumném středisku, kde KDLR vyvíjí jaderné zbraně. | Foto: Reuters

New York - Severokorejský režim chtěl prodat do zahraničí izotop lithia, označovaný jako lithium-6.

Ten se používá k výrobě tritia, potřebného k jadernému výbuchu. Především pro nálože nesené hlavicemi balistických raket. 

O pokusu píše nová zpráva expertů Organizace spojených národů (OSN), kteří se zabývají severokorejským atomovým programem.

V dokumentu se mimo jiné uvádí, že KLDR (Korejská lidově demokratická republika) se pokoušela lithium-6 prodat po internetu skrze firmu s názvem Green Pine Associated Corp.

Tu Pchjongjang používá i při exportu jiných zbraní. Samotný obchod mělo organizovat severokorejské velvyslanectví v Pekingu.

Detaily zatím chybí

Zpráva je zatím tajná a novináři se nedozvěděli další podrobnosti. Americký deník Wall Street Journal tvrdí, že vyšetřovatelé OSN představili v dokumentu důkazy o tom, že Pchjongjang se pokouší vyvézt látky a zařízení potřebné pro atomový výbuch.

V dokumentu podle Wall Street Journal není uvedeno, kdo chtěl citlivé materiály koupit. V minulosti ale jadernou technologii i vybavení pro balistické střely prodávala totalitní KLDR do Sýrie, Egypta, Íránu a Jemenu.

Severní Korea má na svém území dostatečné zásoby přírodního lithia, nemusí ho dovážet.

Od roku 2006 taky Pchjongjang provedl pět pokusných jaderných testů a pokračuje v odpalování balistický střel. Naposledy tento týden dopadly čtyři rakety do japonských výsostných vod.

Největší zahraniční výzva pro Trumpa

Zbrojení režimu diktátora Kim Čong-una je jednou ze zahraničněpolitických výzev pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten kritizuje Čínu za to, že jako hlavní spojenec Pchjongjangu nenutí Severokorejce k tomu, aby ukončili zkoušky jaderných zbraní a mezikontinentálních raket.

Čínské ministerstvo zahraničí v úterý varovalo, že Washington a Pchjongjang nejsou daleko od nebezpečného střetu. Severní Koreu vyzvalo, aby brala vážně mezinárodní kritiku svých jaderných a raketových testů.

Řada expertů přitom dodává, že právě komunistický Peking udržuje severokorejský režim dlouhodobě při životě a bez jeho zásadní podpory by zkolaboval.  

Vražda nevlastního bratra

Diktátor Kim Čong-un je taky podezřelý z vyslání vražedného komanda do Malajsie, kde 13. února otrávilo smrtící chemickou látkou VX jeho staršího nevlastního bratra Kim Čong-nama.

Ten žil v Macau pod čínskou ochranou. Peking se ale oficiálně k činu nevyjádřil.

"Načasování té vraždy není náhodné. Je to tichý vzkaz Spojeným státům a vůbec světu. Od osmdesátých let Pchjongjang tyto likvidační akce prováděl jen v Jižní Koreji," uvedl pro Aktuálně.cz koreanista Petr Bláha.

Severní Korea se pochlubila videem zachycujícím odpálení raket do moře u Japonska | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy