Prodám lithium-6. Zn. levně. Severní Korea nabízí po internetu materiál pro výrobu jaderné zbraně

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2017 13:55
Severokorejská státní firma pro vývoz zbraní do zahraničí se pokoušela na internetu prodat i látku lithium-6, potřebnou k sestrojení malých atomových zbraní. Režim diktátora Kim Čong-una mezitím veřejně testuje další balistické rakety - navzdory mezinárodním zákazům a protestům. Čína mezitím varuje před narůstajícím napětím mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je neústupný a silně zbrojící režim v Pchjongjangu jednou z největších zahraničněpolitických výzev.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve výzkumném středisku, kde KDLR vyvíjí jaderné zbraně.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve výzkumném středisku, kde KDLR vyvíjí jaderné zbraně. | Foto: Reuters

New York - Severokorejský režim chtěl prodat do zahraničí izotop lithia, označovaný jako lithium-6.

Ten se používá k výrobě tritia, potřebného k jadernému výbuchu. Především pro nálože nesené hlavicemi balistických raket. 

O pokusu píše nová zpráva expertů Organizace spojených národů (OSN), kteří se zabývají severokorejským atomovým programem.

V dokumentu se mimo jiné uvádí, že KLDR (Korejská lidově demokratická republika) se pokoušela lithium-6 prodat po internetu skrze firmu s názvem Green Pine Associated Corp.

Tu Pchjongjang používá i při exportu jiných zbraní. Samotný obchod mělo organizovat severokorejské velvyslanectví v Pekingu.

Detaily zatím chybí

Zpráva je zatím tajná a novináři se nedozvěděli další podrobnosti. Americký deník Wall Street Journal tvrdí, že vyšetřovatelé OSN představili v dokumentu důkazy o tom, že Pchjongjang se pokouší vyvézt látky a zařízení potřebné pro atomový výbuch.

V dokumentu podle Wall Street Journal není uvedeno, kdo chtěl citlivé materiály koupit. V minulosti ale jadernou technologii i vybavení pro balistické střely prodávala totalitní KLDR do Sýrie, Egypta, Íránu a Jemenu.

Severní Korea má na svém území dostatečné zásoby přírodního lithia, nemusí ho dovážet.

Od roku 2006 taky Pchjongjang provedl pět pokusných jaderných testů a pokračuje v odpalování balistický střel. Naposledy tento týden dopadly čtyři rakety do japonských výsostných vod.

Největší zahraniční výzva pro Trumpa

Zbrojení režimu diktátora Kim Čong-una je jednou ze zahraničněpolitických výzev pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten kritizuje Čínu za to, že jako hlavní spojenec Pchjongjangu nenutí Severokorejce k tomu, aby ukončili zkoušky jaderných zbraní a mezikontinentálních raket.

Čínské ministerstvo zahraničí v úterý varovalo, že Washington a Pchjongjang nejsou daleko od nebezpečného střetu. Severní Koreu vyzvalo, aby brala vážně mezinárodní kritiku svých jaderných a raketových testů.

Řada expertů přitom dodává, že právě komunistický Peking udržuje severokorejský režim dlouhodobě při životě a bez jeho zásadní podpory by zkolaboval.  

Vražda nevlastního bratra

Diktátor Kim Čong-un je taky podezřelý z vyslání vražedného komanda do Malajsie, kde 13. února otrávilo smrtící chemickou látkou VX jeho staršího nevlastního bratra Kim Čong-nama.

Ten žil v Macau pod čínskou ochranou. Peking se ale oficiálně k činu nevyjádřil.

"Načasování té vraždy není náhodné. Je to tichý vzkaz Spojeným státům a vůbec světu. Od osmdesátých let Pchjongjang tyto likvidační akce prováděl jen v Jižní Koreji," uvedl pro Aktuálně.cz koreanista Petr Bláha.

Severní Korea se pochlubila videem zachycujícím odpálení raket do moře u Japonska | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Musk prodal akcie automobilky Tesla za 6,9 miliardy dolarů

Nejbohatší člověk světa Elon Musk prodal akcie automobilky Tesla v hodnotě 6,9 miliardy dolarů. Vyplývá to z výkazů pro Americkou komisi pro kontrolu cenných papírů. Agentura Reuters k tomu napsala, že s vidinou právní bitvy se společností Twitter ohledně dohody o jejím převzetí chce Musk zabránit rozprodeji akcií Tesly.

Musk přitom letos v dubnu řekl, že neplánuje další prodej svého podílu Tesly. Stalo se to poté, co prodal akcie v hodnotě 8,6 miliardy dolarů.

Právní experti ovšem tvrdí, že pokud šéf Tesly a společnosti SpaceX prohraje svoji při s Twitterem a bude nucen ho koupit nebo zaplatit vysokou pokutu, je možné, že bude muset prodat další akcie společnosti vyrábějící elektromobily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy