Ovlivní krajní pravice eurovolby? Projděte si země, kde se daří populismu i radikálům

Radim Klekner Radim Klekner
11. 12. 2018 21:00
Popularita krajní pravice je v řadě členských zemí Evropské unie vysoká, volby do Evropského parlamentu se přitom rychle blíží. Uskuteční se už za půl roku. Bruselské instituce se proto obávají úspěchu, kterého mohou v hlasování dosáhnout nejen mírnější populistické a euroskeptické strany, ale dost možná i uskupení mnohem extrémnějšího ražení. Nalézt jasné dělítko mezi populismem a extremismem je přitom v některých případech poměrně ošidné. Projděte si přehled zemí, kde mají zázemí silně euroskeptické a extremistické strany, nebo dokonce neonacistická uskupení, která samotný europarlament navrhuje zakázat. Jak si budou vést v eurovolbách? Ovlivnit jej mohou zejména pomocí sociálních sítí.
Foto: Reuters

Maďarsko: Jobbik

I maďarský nacionalistický Jobbik mohl těžit z přílivu běženců přes maďarské hranice a pod visačkou Hnutí za lepší Maďarsko se prezentovat jako "strážce veřejného pořádku".

Vznikl až v roce 2003 a jeho polovojenská organizace Maďarská garda byla pravidelně "na stráži" v obcích s vyšším podílem romského obyvatelstva, než ji soud po třech letech existence zakázal. Na rozdíl od řeckého Zlatého úsvitu nesahá radikální pravocviý Jobbik po nacistické symbolice, rasistické motivy jsou mu přesto blízké.

V maďarských parlamentních volbách v letošním roce získala strana 19,5 procenta hlasů. V europarlamentu má tři nezařazené poslance a i když v posledních průzkumech poněkud oslabila, je takřka jisté, že svůj úspěch v  eurovolbách z roku 2014 v příštím roce minimálně zopakuje.

 

Právě se děje

Další zprávy