Ovlivní krajní pravice eurovolby? Projděte si země, kde se daří populismu i radikálům

Radim Klekner Radim Klekner
11. 12. 2018 21:00
Popularita krajní pravice je v řadě členských zemí Evropské unie vysoká, volby do Evropského parlamentu se přitom rychle blíží. Uskuteční se už za půl roku. Bruselské instituce se proto obávají úspěchu, kterého mohou v hlasování dosáhnout nejen mírnější populistické a euroskeptické strany, ale dost možná i uskupení mnohem extrémnějšího ražení. Nalézt jasné dělítko mezi populismem a extremismem je přitom v některých případech poměrně ošidné. Projděte si přehled zemí, kde mají zázemí silně euroskeptické a extremistické strany, nebo dokonce neonacistická uskupení, která samotný europarlament navrhuje zakázat. Jak si budou vést v eurovolbách? Ovlivnit jej mohou zejména pomocí sociálních sítí.
"Stop islamizaci!" Plakát strany AfD v Německu.
"Stop islamizaci!" Plakát strany AfD v Německu. | Foto: Reuters

Německo: Alternativa pro Německo

Euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) sice odmítá nálepku extremismu, média v Německu jsou však jiného názoru. Šéf liberální frakce v zemském parlamentu v Bádensku-Württembersku Rülke nedávno poukázal na radikalizaci tamní AfD.

Krajně pravicová partaj se brání kupříkladu tím, že se ze svých řad snaží vyloučit ty členy, které udržují kontakty s Národnědemokratickou stranou Německa.

AfD v minulosti například kritizovala snahy za záchranu eura a v posledních letech neváhá hrát na xenofobní notu a využívat odporu občanů na východě země vůči běžencům.

V eurovolbách bude podle odhadů bodovat, v europalramentu má nyní jednoho poslance ve skupině Evropa svobody a přímé demokracie. V průzkumech je nyní na 16 procentech.

 

Právě se děje

Další zprávy