Ovlivní krajní pravice eurovolby? Projděte si země, kde se daří populismu i radikálům

Radim Klekner Radim Klekner
11. 12. 2018 21:00
Popularita krajní pravice je v řadě členských zemí Evropské unie vysoká, volby do Evropského parlamentu se přitom rychle blíží. Uskuteční se už za půl roku. Bruselské instituce se proto obávají úspěchu, kterého mohou v hlasování dosáhnout nejen mírnější populistické a euroskeptické strany, ale dost možná i uskupení mnohem extrémnějšího ražení. Nalézt jasné dělítko mezi populismem a extremismem je přitom v některých případech poměrně ošidné. Projděte si přehled zemí, kde mají zázemí silně euroskeptické a extremistické strany, nebo dokonce neonacistická uskupení, která samotný europarlament navrhuje zakázat. Jak si budou vést v eurovolbách? Ovlivnit jej mohou zejména pomocí sociálních sítí.
Foto: Aktuálně.cz

Itálie: Lega Nord

Konzervativní, nacionalistická italská Liga severu má v europarlamentu sice jen šest poslanců, vzhledem k raketovému nárůstu popularity, kterou tato euroskeptická formace, řazená k radikální pravici, zaznamenala v posledních měsících, se dá očekávat, že v evropských volbách zaznamená značné zisky.

Formace, jež šla do letošních voleb pouze jako Liga má v současných průzkumech podporu 34 procent voličů. V posledních eurovolbách v roce 2014 to přitom bylo pouze šest procent. V eurparlamentu je se šesti poslanci součástí Evropy národů a svobody.

Označení extremistická Liga odmítá a tvrdí, že chce Italy pouze chránit před přílivem uprchlíků a bránit se "diktátu" Bruselu.

Vysloveně neofašistické formace jsou v současné Itálii marginální, i když země má v tomto ohledu bohatou historii. Tradici neofašismu dlouho udržovalo Italské sociální hnutí, které bylo ještě v šedesátých letech čtvrtou nejsilnější stranou v parlamentu v Římě. Když se ale v roce 1987 transformovalo v Národní alianci, ztratili italští neofašisté postupně na významu. Dnes třímá prapor pohrobků Benita Mussoliniho Sociální hnutí - Tříbarevný plamen.

V letošních volbách v rámci koalice Itálie Italům nicméně Fiamma neuspěla. Na rozdíl od další následnické formace v tradičně mimořádně rozstříštěném politickém spektru v zemi, uskupení Bratři Itálie, které získalo 4,4 procenta hlasů a ztrojnásobilo svůj počet poslanců v parlamentu v Římě.

 

Právě se děje

Další zprávy