Evropská unie není stát, přesto v zahraničí disponuje "ambasádami" v podobě evropských delegací. Cestovní doklady se tu ale nerozdávají. Evropské delegace mluví sjednoceným unijním hlasem a koordinují spolupráci mezi jednotlivými členskými zeměmi. Po světě už jich je více než 140.
"Funguju jako taková spojka mezi Bruselem a místními partnery," popisuje Lískovcová svoji roli v Jordánsku. Na starosti má mladá diplomatka například spolupráci s OSN, která v zemi pomáhá spravovat hned několik uprchlických táborů. Blízkovýchodní království od začátku války v Sýrii přijalo na milion syrských uprchlíků.
Uprchlický tábor v Jordánsku Lískovcová nedávno viděla i na vlastní oči, když doprovázela delegaci europoslanců. "Osobní návštěva našich projektů je pro mě vždycky obrovský zážitek, otvírá mi to oči," popisuje.
Na Jordánsko silně dopadla i válka mezi hnutím Hamás a Izraelem. "Přijela jsem na konci září, takže jsem měla asi týden na to si zvyknout, než to začalo," říká diplomatka. Na ulicích byly vidět obrovské demonstrace na podporu Palestiny a lidé začali bojkotovat hlavně americké značky.
"Je tu teď spousta nových nápojů, například Matrix Cola místo Coca Coly a podobně," popisuje Lískovcová. Ačkoliv měla zpočátku obavy, rychle poznala, že Jordánci jsou i přes současný konflikt velmi přátelští a cizince v zemi nadšeně vítají. "Místní ekonomika je na turismu silně závislá," vysvětluje Češka.
Celý díl podcastu Evropa v souvislostech s juniorní diplomatkou Karolínou Lískovcovou na misi EU v Jordánsku si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích. Vysvětluje v něm mimo jiné i to, jak probíhala výběrová řízení na pozici juniorní diplomatky a jak na ni Jordánsko působí.