Bezmála 150 europoslanců poslalo dopis Evropské komisi, ve kterém žádají prozkoumání možnosti, že by se k Erasmu+ připojily Skotsko a Wales, které jsou součástí Spojeného království. Dopis podepsalo i několik českých politiků.
"Velmi mě mrzí, že se Británie nechystá pokračovat v programu Erasmus+. Sice se o něm mluví hlavně v souvislosti s univerzitní výměnou, přináší toho ale daleko víc: kromě znalosti jazyků pomáhá rozvíjet toleranci či sebedůvěru," vysvětluje pro Aktuálně.cz europoslankyně Radka Maxová (ANO), proč připojila svůj podpis.
Here you can find the full letter and all the signatories so far.
— Terry Reintke (@TerryReintke) January 22, 2021
I have never had so much support for an initiative in such a short period of time.
In 1,5 days we collected more than a fifth of all signatures from MEPs - from all democratic groups and across the EU. pic.twitter.com/YF9pcfLaAD
Dopis Evropské komisi iniciovala německá europoslankyně Terry Reintkeová ze strany Zelených. Na svůj Twitter napsala, že psaní chápe i jako poděkování Skotsku. Sama byla jako studentka na Erasmu v Edinburghu.
Dopis adresovaný předsedkyni komise Ursule von der Leyenové a komisařce pro kulturu a vzdělávání Mariye Gabrielové žádá o vysvětlení, zda a za jakých podmínek by se Skotsko a Wales mohly k programu Erasmus+ připojit i po odchodu Británie.
Dokument podepsali poslanci z téměř všech frakcí Evropského parlamentu i z většiny zemí unie. Z českých politiků se k dopisu připojila Radka Maxová (ANO), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Kateřina Konečná (KSČM).
"Pokud bude možné, aby se k programu vrátilo Skotsko a Wales, považovala bych to za vítězství rozumu nad politickým oportunismem," reagovala Konečná.
Británie místo Erasmu+ představila vlastní, tzv. Turingův program, který má začít fungovat v září 2021. Podle Šojdrové si ale Británie pouze vybírá ty aspekty, které se jí líbí.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila odchod Británie z Erasmu+ za "kulturní vandalismus", připomíná deník Sunday Times. Podle skotské vlády se každoročně programu účastnilo na 2000 tamních studentů.
Budoucnost Skotska a Walesu
Šojdrová říká, že snaha zapojit Skotsko a Wales je inspirovaná již probíhajícím jednáním o pokračování výměn studentů mezi Irskem a Severním Irskem. "Věřím, že tento dopis přiměje komisi, aby hledala možnosti zapojení alespoň části škol Spojeného království do Erasmu+," dodává Šojdrová.
Eurokomisařka pro kulturu a vzdělávání Mariye Gabrielová už se Skoty vyjednává. Tamní ministr školství Richard Lochhead jednání označil za velmi slibná. "Shodli jsme se, že odchod z Erasmu+ je politováníhodný a že Skotsko bude spolu s unií hledat řešení, jak zemi umožnit co největší zapojení v projektu i do budoucna," řekl pro britskou stanicí BBC. Evropská komise je zároveň v kontaktu i s velšskou vládou.
Otázkou ale zůstává, zda se autonomní vlády vůbec do programu mohou vrátit bez ohledu na centrální britskou vládu. Radka Maxová by raději vyjednávala s kabinetem v Londýně, ten ale o projekt zájem nemá.
Kateřina Konečná navíc připomíná, že primárním účelem dopisu je od Evropské komise zjistit právě to, zda je možné autonomní regiony do projektu zařadit.
Podpora od dalších europoslanců
Podle skotského právníka a aktivisty Micheala Graye, který s propagací dopisu pomáhal, je chování EU ke Skotsku velmi dobrým začátkem budoucích vztahů. "Je skvělé vidět tolik dobré vůle vůči Skotsku. Zdá se, že politici mají pro pozici Skotska po brexitu pochopení," říká pro Aktuálně.cz.
Na dotaz redakce ale výzvu Komisi podpořila i celá řada dalších politiků, kteří se k ní formálně nepřipojili. Například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nebo europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).
Se zapojením Skotska a Walesu souhlasí i Marcel Kolaja (Piráti). "Součástí programu Erasmus+ jsou již nyní státy, které nejsou členy Evropské unie, například Turecko nebo Norsko. Není to jen příležitost pro skotské a velšské studenty, ale i pro Evropany, aby mohli studovat na jejich univerzitách, které se často objevují na špičkách žebříčků nejlepších škol v Evropě."
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se podle svých slov nemůže smířit s tím, že by Spojené království z Erasmu+ odešlo úplně. "Rádi bychom do budoucna vzájemné výměny studentů obnovili. O možnostech v rámci EU jednáme, a to pro celou Británii," reagoval v SMS zprávě.