Babiš měl jet na summit o migraci, jeho neúčast byla selháním, říká europoslanec Pavel Svoboda

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 26. 6. 2018 11:20
Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty je třeba rozlišovat, zdůrazňuje europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), předseda výboru pro právní záležitosti. "Přijímat uprchlíky, kterým jde doma o život, je povinnost právní i lidská," řekl v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz na téma migrace. Z ekonomických migrantů je pak podle něj možné si "vybírat".
On-line rozhovor s europoslancem Pavlem Svobodou
Rozhovor skončil
Čtenářům odpovídal europoslanec Pavel Svoboda.
Přečíst si rozhovor

Brusel/Praha - "Česká republika se dlouhodobě vyjadřovala tak, že je připravena k alternativním formám pomoci včetně finanční. O to větší zklamání je z nedávného výroku premiéra (Andreje) Babiše, že nic platit nechceme," napsal čtenářům Aktuálně.cz europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Babišova absence na víkendovém "minisummitu" Evropské unie, kde šestnáct členských států projednávalo migrační a azylovou politiku, je podle něj selháním. "Premiérova absence rozhodně naši vyjednávací pozici neposílí, považuji ji za selhání. A to zejména v současnosti, kdy se kancléřka Merkelová snaží odstranit povinnost kvót a najít celoevropské řešení," uvedl Svoboda.

Předseda právního výboru Evropského parlamentu navíc zdůraznil, že i Česká republika se ve smlouvě o fungování EU zavázala řídit se takzvanou "zásadou solidarity a spravedlivého rozdělení odpovědnosti mezi členskými státy". A to i na finanční úrovni.

Chování Visegrádské skupiny, jejímž členem je kromě Česka ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko, považuje spíše "za problém než řešení".

Svoboda také zdůrazňuje, že je důležité rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. "Přijímat uprchlíky, kterým jde doma o život, je povinnost právní (Ženevská úmluva 1951) i lidská. Ke zjištěním, kdo je opravdový uprchlík, slouží mimo jiné azylové řízení. Z ekonomických migrantů si můžeme vybírat, koho potřebujeme," uvedl.

Zatímco v roce 2015 do Evropy proudili zejména uprchlíci z Iráku a Sýrie, dnes se pak podle něj jedná spíše o ekonomické migranty. "Evropa rozhodně nemá v úmyslu přijímat půlku Afriky, proto se mj. soustředí na zlepšování životních podmínek ve zdrojových zemích Afriky," doplnil europoslanec.

On-line rozhovor s europoslancem Pavlem Svobodou

Rozhovor skončil
26. 6. 2018
Ptá se: Lukáš Melichar

Dobrý den, pane Svobodo.
Prosím Vás řekněte mi upřímně a pragmaticky:
Proč Evropa přímá migranty?
Proč je dobré je tu mít?
Jaké je řešení pro příchozí migranty - segregace, integrace, návrat do jejich vlasti?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. Přijímat uprchlíky, kterým jde doma o život, je povinnost právní (Ženevská úmluva 1951) i lidská. Ke zjištěním kdo je opravdový uprchlík slouží mj. azylové řízení. Z ekonomických migrantů si můžeme vybírat, koho potřebujeme.

26. 6. 2018
Ptá se: Petr

Dobrý den.

Předložil některý z našich europoslanců, včetně Vás, počty imigrantů kteří přišli v minulých letech do ČR a zůstali zde, případně zde dlouhodobě pobývají ( občané Ukrajiny, Ruska, Mongolska, Číny, Vietnamu apod.),myslím, že kvóty tak máme přeplněné..Pokud jste to nepředložili, proč.?( třeba na Ukrajině se bojuje, čili je tam nebezpečno, Vietnam a Čína nedodržují lidská práva, že.. čili jsou to lidé z ohrožených oblastí, ohroženi na životě, že!

Odpovídá: Pavel Svoboda

Je třeba rozlišovat mezi osobami legálně pobývajícími a pracujícími na našem území a uprchlíky, jejichž žádost o azyl musí nejdříve přezkoumat český stát. Pouze v případě udělení azylu získává azylant právo na pobyt.

26. 6. 2018
Ptá se: Jiří

Dobře víte, že vyjma pár prospěchářů celý národ uprchlíky nechce a maximálně souhlasí s tím, aby jejich problém byl řešen již v jejích zemích a i to s ohledem na upřednostnění řešení problémů našich bezdomovců. Ptám se tedy , co jste pro presentaci tohoto celonárodního názoru udělal na evropském fóru jako námi zvolený representant ?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Děkuji, že jste mě volil v minulých volbách. Vždy jsem hlasoval proti kvótám. EU považuje dlouhodobě za nutné zlepšit situaci v zemích, odkud migranti přicházejí.

26. 6. 2018
Ptá se: Jiří

Katolická církev problematickým způsobem získala obrovské prostředky v rámci tzv, církevních restitucí.
Proč je výrazně nepoužívá k humanitární pomoci migrantům?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Církev se snaží, ale brání jí v tom český stát - viz případ iráckých křesťanů.

26. 6. 2018
Ptá se: Dusan

Dobry den pan Svoboda,

Myslite si, ze uspesna integracia pristahovalcov (v mojej otazke tureckych) znamena, ze takmer 75% z nich da svoj hlas prezidentovi Erdoganovi (cez vikend "nemecki a rakuski Turci") ?

Existuje debata v EU, ktoru by schvalovalo aj Nemecko s Francuzskom, o pomoci utecencom mimo uzemia EU ?
Dakujem. S pozdravom,Dusan

Odpovídá: Pavel Svoboda

V současnosti neexistuje právní možnost požádat o azyl mimo území EU, ale členské státy hledají řešení, které by to umožnilo.

26. 6. 2018
Ptá se: Marta

Kdyby se uzavřely všechny přístupové hranice a migranti věděli, že se do Evropy nedostanou, tak si to možná samotnou migraci rozmysleli. V Evropě je jiná kultura, tu jejich nepřijmeme a ani nepovolíme a když to budou vědět, zůstanou doma.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Mezi členskými státy panuje shoda v tom, že vnější hranici je třeba společně chránit. Ochrana hranice ale neřeší otázku, co s lidmi, kteří se do Evropy dostanou. Zde je důležité rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty.

26. 6. 2018
Ptá se: Vomáčka Jaroslav

Dobrý den, jste pro přijímání migrantů z muslimských zemí v Africe, když dle prokazatelných zkušeností ze západních zemí způsobují vážné bezpečnostní problémy, protože jsou většinou neintegrovatelní, nesnášejí původní obyvatelstko a místo práce se věnují kriminalitě? Komu to prospěje??

Odpovídá: Pavel Svoboda

Vůbec neprobíhá debata o přijímání migrantů, ale o tom, kdo má vést azylové řízení s uprchlíky (to není totéž co migranti).

26. 6. 2018
Ptá se: Lukschová

Proč neni pro Česko přijatelné přijmout uprchlíky a pomoci tím všem ostatním? A jestli to není možné, tak ať aspoň pomáhají jiným finančně.

Odpovídá: Pavel Svoboda

ČR se dlouhodobě vyjadřovala tak, že je připravena k alternativním formám pomoci včetně finanční. O to větší zklamání je z nedávného výroku premiéra Babiše, že nic platit nechceme.

26. 6. 2018
Ptá se: Jan Kučera

Dobrý den, pane Svobodo,
chtěl bych se zeptat jak moc nás může ohrozit to, že se premiér v demisi rozhodl nejet na minisummit? Tím pádem za nás logicky ani nemohl nic vyjednat a nezazněl tam ani česky postoj. I kdyby summit stejně dospěl ke stejnému závěru nebylo by lepší aby tam ČR měla zastoupení?
Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů v evropských volbách příští rok..

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, premiérova absence rozhodně naši vyjednávací pozici neposílí, považuji ji za selhání, a to zejména v současnosti, kdy kancléřka Merkelová se snaží odstranit povinnost kvót, a tak najít celoevropské řešení.

26. 6. 2018
Ptá se: Jura

Pane Svobodo, proc temer pokazde hoqsujete proti zajmum Ceske repuliky, stejne jako cela KDU? Je to i tim, ze jste v proticeskem soukoli (Ackerman-Gemeinde)

Odpovídá: Pavel Svoboda

Odkud berete své úžasné informace? Vždy jsem hlasoval proti kvótám.

26. 6. 2018
Ptá se: Jan Mikulčík

Pane poslanče, proč je tak obtížné, dohodnout se státy odkud lodě s migranty a jejich ilegálními převaděči vyplouvají na tom, že by námořní stráž, lodě EU, mohla tyto lodě doprovodit zpět na místo původního vyplutí? Tyhle rozvojové země, často pobírají nemalé prostředky zahraniční pomoci. Jak dlouho by mohlo a nebo mělo trvat dohodnout se s těmito zeměmi systémem něco za něco, podobně jako se to stalo s Tureckem? Týden? Měsíc? Taková USA se neptá vůbec, prostě zaútočí na tu kterou zemi si zamane. Proč EU hledá neustále krkolomná řešení jako uprchlické kvóty, které nemohou fungovat už kvůli volnému pohybu osob v Schengenu..? Nevrhá takováto rigidita velmi nemilé světlo a zcela neprávem., potom na celou EU a její multidimenziální poselství?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den,
je to složitější, než to vypadá, příslušné africké státy nemají zájem na přijímání zpět svých vlastních občanů, protože peníze, kteří tito lidé z Evropy posílají domů, jsou daleko větší než celá rozvojová pomoc.

26. 6. 2018
Ptá se: Milan Hakamka

Stale se mluvi o moznosti odebrani dotaci zemim, ktere nejsou dostatecne vstricne k prijimani migrantu. Copak ale tyto dotace nebyly protihodnotou za zruseni vybranych vyrob strategickych surovin (napr. cukrovaru) .

To nikdo nevidi, ze migranti, ktere jsme prijali utekli za lepsimi podminkami dal na zapad? Proc budeme nekoho prijimat, kdyz stejne utece?

Dekuji

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den. Nesouhlasím s návrhem prezidenta Macrona na krácení dotací zemím, které nepřijímají migranty v rámci kvót. EU má standardní systém sankcionování porušení závazků, kde hlavní roli hraje Soudní dvůr EU, není třeba vymýšlet jiné sankce.

26. 6. 2018
Ptá se: Veverka Vladimír

Příjemné úterý, hodláte se nějak ohradit vůči demagogicky manipulačnímu titulku u této diskuse (Budeme platit za odmítání uprchlíků?)? Nebo opravdu máme označovat skutečnost, že nám někdo x let platí zanic, abychom mohli investovat do ekonomiky a rychleji dohánět jeho ekonomickou úroveň, a následně se níám pak z pro něj důležitých důvodů rozhodne platit méně, pojmem "my za něco platíme"?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Máte pravdu, zavázali jsme se navíc mj. řídit "zásadou solidarity a spravedlivého rozdělení odpovědnosti mezi členskými státy, a to i na finanční úrovni." (čl. 80 Smlouvy o fungování EU).

26. 6. 2018

Můžete mě vysvětlit,jak po 29 letech jsme se zase dostali do područí Německa a Francie?To,co vymýšlí EU,tak si ani KSSS nedovolilo takhle utiskovat národy.Samé zákazy debilní směrnice a když ne,tak nás EU chce trestat penězy?Už jsme většími vazaly v EU,než jsme byli v Ruské državě.Tohle to není demokracie ale totální područí.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Žil jsem první půlku života pod SSSR a druhou potom. Ta druhá je mnohem lepší, už není např. třeba emigrovat, když chce hokejista hrát v NHL.

26. 6. 2018
Ptá se: Milan Šmid

Proč by jsme měli platit za migranty kteří v drtivé většině pocházejí s bývalých kolonii Německa, ,Itálie,Francie,Holandska, Británie atd ?Jejich prarodiče dělali těmto zemím otroky a tyto země jim vyrabovali veškeré nerostné bohatství a neskutečně na nich zbohatli a my by jsme to měli za ně platit ?????Proč nepožadujeme po Německu až nám vrátí to co nám při okupaci ukradli z našich bank to je více jak bilion !?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. Přijímat uprchlíky, kterým jde doma o život, je povinnost právní (Ženevská úmluva 1951) i lidská. Ke zjištěním kdo je opravdový uprchlík slouží mj. azylové řízení. Z ekonomických migrantů si můžeme vybírat, koho potřebujeme.

26. 6. 2018
Ptá se: Josef

Dobrý den pane Svobodo. Myslíte si, že problém s migrací zapříčiní rozpad EU do pěti až deseti let? A jak vidíte vznik případné samostatné unie V4?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, dnešní V4 považuji spíše za problém než za řešení.

26. 6. 2018
Ptá se: Margita

Dobrý den. Není ten náš směšný postojk uprchlíkům spíš výrazem mužského šovinismu? Není ten povyk spíš kvůli tomu, že se naši muži bojí trochy té konkurence ze strany uprchlíků, kteří jsou z mého ženského pohledu dosti pohlední a kosmopolitní a jistě to nebudou žádní mamánci? Měli bychom přezkoumat, jestli Visegrádská skupina dávno není přežitek.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, vskutku dnešní V4 nás spíše brzdí, než aby nám pomáhal.

26. 6. 2018
Ptá se: Hynek Gerlich

Dobrý den,

proč jste se v hlasování o Směrnici a autorském právu na jednotném digitálním trhu nepostavil proti Článku 13 a Článku 11? Jejich implementace je horko těžko realizovatelná, povede k cenzuře internetu a v případě Čl. 11 i k rozšíření fake news, jejichž autoři nebudou požadovat platbu za sdílení odkazu. Vším tím nahráváte euroskeptikům, kteří prosazení poté využijí k další kampani proti EU.

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den, jak víte, jak jsem hlasoval? Zaznamenal jste můj pozměnovací návrh na zrušení čl. 11?

26. 6. 2018
Ptá se: Karel Malý

Hezký den. Chybí mi důkladný rozbor, odkud odevšad uprchlíci odcházejí, v jakém počtu, v jakých sociálních vrstvách a věkových skupinách, z jakého důvodu, kudy jdou, kdo jim pomáhá nebo odchod organizuje, tedy mít přehled kdo, odkud, proč, kudy a jak. A také jaké mají představy o svém cílu a budoucím životě.

Pokud se shodneme, že půlka Afriky se do Evropy nevejde a utrpení uprchlíků není přípustné, je třeba řešit situaci už na místě původu problému. Tj. cílené rozvojové programy pro tyto země, pomoc se zajištěním vody, jídla, péče o krajinu (bránit desertifikaci), přimět vlády k lepšímu vzdělání a odpovědnému plánovanému rodičovství, politický tlak a sankce na země porušijící lidská práva (Sudan, Jižní Sudan, Darfur, Eritrea? - asi bych přijal i vojenskou intervenci proti některým režimům nebo chuntám), zásahy proti organizátorům a převaděčským gangům. Informační kampaň, aby tamní lidé věděli, že Evropa není ten ráj (jak si ho ti z měst představují z televize, filmů a internetu - ano, internet v mobilu chápu jako jeden ze spouštěčů této krize, i když není příčinou), jaké je tam čekají podmínky, jaká rizika na cestě, kolik lidí zemře cestou a kolik neuspěje. Dělá někdo toto v těch zemích? Proč nikdo neřeší, že v samotné Africe jsou milionové tábory uprchlíků? Proč se vlády zemí, ze kterých tito lidé musí prchat nepohání k zodpovědnosti?

Pokud chtějí všichni žít v Německu a do Německa se nevejdou, je třeba udělat Německo z Afriky (ve smyslu zemi, kde se lidem dobře žije a jsou v bezpečí). Děkuji

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den. Různé statistiky jsou na webech UNHCR, Evropské komise apod. Je opravdu rozdíl ve struktuře lidé přišedších r. 2015, což byli převážně uprchlíci z Iráku a Sýrie, dnes jsou to spíše ekonomičtí migranti. Evropa rozhodně nemá v úmyslu přijímat půlku Afriky, proto se mj. soustředí na zlepšování životních podmínek ve zdrojových zemích Afriky.

26. 6. 2018
Ptá se: Irena Conradová

Dobrý den pane Svobodo, dříve si každá země uměla dobře pohlídat svoje hranice. Jak je možné, že Schengen to nedokáže ? Paní Merkel je kancléřkou Německa. Jak je možné, že její rozhodnutí zasahuje čim dál více do svrchovaných statů EU ?

Odpovídá: Pavel Svoboda

Dobrý den. Stále jsou jen a jen členské státy odpovědny za ochranu svých hranic. Členské státy několik desetiletí odmítaly společně chránit vnější hranici EU, a i proto nás migrační krize 2015 zastihla nepřipravené. Společná ochrana vnější hranice, to je to, co chce kancléřka Merkelová.

 

Právě se děje

Další zprávy