Brusel/Praha - "Česká republika se dlouhodobě vyjadřovala tak, že je připravena k alternativním formám pomoci včetně finanční. O to větší zklamání je z nedávného výroku premiéra (Andreje) Babiše, že nic platit nechceme," napsal čtenářům Aktuálně.cz europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).
Babišova absence na víkendovém "minisummitu" Evropské unie, kde šestnáct členských států projednávalo migrační a azylovou politiku, je podle něj selháním. "Premiérova absence rozhodně naši vyjednávací pozici neposílí, považuji ji za selhání. A to zejména v současnosti, kdy se kancléřka Merkelová snaží odstranit povinnost kvót a najít celoevropské řešení," uvedl Svoboda.
Předseda právního výboru Evropského parlamentu navíc zdůraznil, že i Česká republika se ve smlouvě o fungování EU zavázala řídit se takzvanou "zásadou solidarity a spravedlivého rozdělení odpovědnosti mezi členskými státy". A to i na finanční úrovni.
Chování Visegrádské skupiny, jejímž členem je kromě Česka ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko, považuje spíše "za problém než řešení".
Svoboda také zdůrazňuje, že je důležité rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. "Přijímat uprchlíky, kterým jde doma o život, je povinnost právní (Ženevská úmluva 1951) i lidská. Ke zjištěním, kdo je opravdový uprchlík, slouží mimo jiné azylové řízení. Z ekonomických migrantů si můžeme vybírat, koho potřebujeme," uvedl.
Zatímco v roce 2015 do Evropy proudili zejména uprchlíci z Iráku a Sýrie, dnes se pak podle něj jedná spíše o ekonomické migranty. "Evropa rozhodně nemá v úmyslu přijímat půlku Afriky, proto se mj. soustředí na zlepšování životních podmínek ve zdrojových zemích Afriky," doplnil europoslanec.