Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Foto: Thinkstock

Zákaz žárovek

Kvůli energetické úspoře domácností a ochraně životního prostředí zakázala Evropská unie také prodej klasických žárovek. Jejich výroba skončila 1. září 2012.

Jejich úspornější náhrady jsou vysoce nepopulární. Svítí velmi nepřirozeným a ostrým světlem, ze kterého mohou citlivější lidi dokonce bolet oči.

Úsporné žárovky obsahující nebezpečnou rtuť mohou navíc být i rizikové. Opominout by se neměla ani jejich složitá výroba, která zatěžuje životní prostředí.

Férové je ale dodat, že postupné stahování tradičních žárovek nepřijala bruselská byrokracie bez vědomí jednotlivých států, rozhodnutí bylo naopak přijato na základě jejich dohody a se souhlasem europoslanců.

Tak jako tak kritikové tvrdí, že zákaz bere lidem možnost volby. Od září letošního roku navíc EU zakazuje i halogenová světla. Přechod na úspornější verze by měl podle odhadů nicméně ročně ušetřit spotřebu, která se rovná celoroční spotřebě elektřiny Portugalska.

 

Právě se děje

Další zprávy