Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Foto: Isifa/Thinkstock

Ženy v čele

Evropská komise vloni přišla s návrhem na povinné kvóty pro zastoupení žen ve vedení podniků, který by při najímání nového managementu vedl k pozitivní diskriminaci ve prospěch žen.

Odůvodnila to pomalým vývojem na poli genderové rovnováhy. Není to poprvé, co Brusel představil takový návrh, už v minulosti jej několik zemí, včetně Německa nebo Švédska, zablokovalo s tím, že se EU snaží přesahovat své kompetence.

Potíží podle kritiků také je, že se tím Brusel de facto snaží šlapat po svobodě podnikání a uškodit může i ženské pověsti jako takové. Ženy by mohly být osočovány, že se na vysokou pozici nedostaly díky svým schopnostem, ale díky pozitivní diskriminaci.

Fakt je, jak ukázal případ Norska, které do dozorčích rad ženy "nahnalo" už před více než deseti lety, že výsledky nebyly až tak potěšující. Společnosti se mimo jiné snažily kvóty obcházet a pracovní pozici raději úplně zrušily.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy