reklama
 
 

Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Bitva o tvář internetu Foto: iStock

Bitva o tvář internetu

Kontroverzní návrh pravidel týkajících se autorských práv na internetu skutečně vzbudil velké emoce. Jednou z absurdit, ke kterým by jeho prosazení v navrhované podobě vedlo, by byl de facto i zákaz oblíbených meme.

Zatímco zastánci směrnice uváděli, že výsledkem nových pravidel bude lepší ochrana autorských práv v internetovém prostředí, podle kritiků by v původní podobě nařízení vedlo k cenzuře internetu.

Chystaná směrnice dávala mimo jiné vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými giganty. Zároveň však návrh vedl webové stránky k tomu, aby skenovaly svůj obsah a hledaly, zda uveřejněná videa, texty, hudba nebo fotografie nepodléhají autorským právům či je neporušují. Jeho dopady by byly nezměrné, dotkly by se sociálních sítí, živého streamování, ale i tvůrců obyčejných memů, mnohdy z řad nedospělých lidí.

Internetové memy přitom, jak napsal server Wired, představují jednu z nejspecifičtějších forem vyjádření v rámci internetové komunikace. Většinou v podobě šířících se obrázků či krátkých videí nebo gifů s vtipným popiskem.

Europoslanci tak čelili tlaku silného lobby i veřejnosti. Otevřený dopis o "bezprostřední hrozbě" a "katastrofě" v podobě takového návrhu podepsalo na sedm desítek největších technologických lídrů. Směrnici v létě v této podobě europoslanci z justičního výboru prozatím odmítli, chystají se pozměňovací návrhy.

Evropská úprava autorského práva podle českého europoslance Pavla Svobody sice "ustrnula někde kolem roku 2000 na technologiích, jako je satelitní nebo kabelové vysílání", ale na šíření děl chráněných autorskými právy připravena není.

autoři: Kateřina Vítková, Zahraničí | 26. 8. 2018 20:10

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama