Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Foto: iStock

Bitva o tvář internetu

Kontroverzní návrh pravidel týkajících se autorských práv na internetu skutečně vzbudil velké emoce. Jednou z absurdit, ke kterým by jeho prosazení v navrhované podobě vedlo, by byl de facto i zákaz oblíbených meme.

Zatímco zastánci směrnice uváděli, že výsledkem nových pravidel bude lepší ochrana autorských práv v internetovém prostředí, podle kritiků by v původní podobě nařízení vedlo k cenzuře internetu.

Chystaná směrnice dávala mimo jiné vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými giganty. Zároveň však návrh vedl webové stránky k tomu, aby skenovaly svůj obsah a hledaly, zda uveřejněná videa, texty, hudba nebo fotografie nepodléhají autorským právům či je neporušují. Jeho dopady by byly nezměrné, dotkly by se sociálních sítí, živého streamování, ale i tvůrců obyčejných memů, mnohdy z řad nedospělých lidí.

Internetové memy přitom, jak napsal server Wired, představují jednu z nejspecifičtějších forem vyjádření v rámci internetové komunikace. Většinou v podobě šířících se obrázků či krátkých videí nebo gifů s vtipným popiskem.

Europoslanci tak čelili tlaku silného lobby i veřejnosti. Otevřený dopis o "bezprostřední hrozbě" a "katastrofě" v podobě takového návrhu podepsalo na sedm desítek největších technologických lídrů. Směrnici v létě v této podobě europoslanci z justičního výboru prozatím odmítli, chystají se pozměňovací návrhy.

Evropská úprava autorského práva podle českého europoslance Pavla Svobody sice "ustrnula někde kolem roku 2000 na technologiích, jako je satelitní nebo kabelové vysílání", ale na šíření děl chráněných autorskými právy připravena není.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy