Bruselské bizarnosti: Nad těmito zákony vám zůstane rozum stát. A co jsou jen mýty?

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Rozbouřené moře u britského pobřeží.
Rozbouřené moře u britského pobřeží. | Foto: Reuters

Ženy proměnlivé jako počasí

Nejde o konkrétní předpis. A úmysl je chvályhodný, i když konečné vyznění může vypadat poněkud absurdně. Řeč je o postoji Evropské unie k vlivu počasí na ženy.

Europoslanci loni v lednu přijali zprávu týkající se genderové a klimatické spravedlnosti a požádali evropské instituce, aby při tvorbě nové legislativy myslely na to, že klimatické změny nemají na všechny stejný vliv. Nejen že záleží na tom, kde žijete, ale také na tom, zda jste muž nebo žena. Skutečně.

Pravdou je, že si to Evropský parlament nevymyslel. Stačí se podívat na průzkumy OSN. Ženy a děti jsou například pravděpodobnějšími oběťmi přírodních katastrof nebo extrémního počasí.

Kromě toho se Brusel také domnívá, že ženy častěji činí "úspornější" rozhodnutí, za nové a těžko prokazatelné studie ale platí Evropané velké peníze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy