Cílem je dostat se do Španělska.
Madrid a spolu s ním i Brusel se tak připravují na další přistěhovaleckou vlnu, která by mohla být ještě silnější než ta loňská, kdy u břehů Kanárských ostrovů přistálo na 31 tisíc uprchlíků.
- Mapa: Hlavní migrační trasy z Afriky do Evropy - NAJDETE ZDE
I v migraci se totiž dají vysledovat nové trendy.
Pro Asiaty se otevřela nová cesta
"Otevřela se tu nová cesta," říká Antonio Mazzitelli z OSN, působící v senegalském hlavním městě Dakaru. "Stále častěji se Západní Afrika stává centrem, do kterého směřují uprchlíci z jiných regionů, především z jihovýchodní Asie."
Zatímco dosud preferovala většina migrujících z Pákistánu, Srí Lanky, Bangladéše a okolních zemí kratší cestu po souši přes východní Evropu, nyní se většina z nich vydává na strastiplnou pouť přes africký kontinent a lodí na Kanárské ostrovy.
Legálně se dostanou do Dubaje ve Spojených arabských emirátech a pak již bez dokladů pokračují dále do Afriky v naději, že se dočkají "západního blahobytu" ve Španělsku.
Podle Taríka Pavéze, ředitele Federální vyšetřovací agentury v Islamábádu, si je Pákistán nového problému vědom. "Momentálně je pro nás nejtěžším úkolem africkou cestu do Evropy přerušit," prohlásil Pavéz.
Kam s nimi?
Minulý týden byla u břehů Mauritánie zadržena loď s třemi sty Asiatů, pravděpodobně z Indie, která směřovala do Španělska. To je nyní rozhodnuto repatriovat je zpět domů. Otázkou zůstává, kde to vlastně je. Nikdo se zadržených totiž u sebe neměl doklady a Indie nehodlá utečence bez identifikace přijmout.
A podobné případy se množí. Před několika týdny se Madridu podařilo vrátit více než 70 běženců z Barmy a Afghánistánu. Stovky Pákistánců a Indů byly chyceny ještě na africké půdě a desítky dalších zůstávají v uprchlických táborech na Kanárských ostrovech.
Evropa chrání své hranice
Evropa se snaží dalšímu náporu bránit. Již v září odstartovala u pobřeží Mauritánie, Senegalu a Kapverd operaci Hera II.
První akce evropské agentury pro bezpečnost hranic Frontex má za úkol skoncovat s náporem přistěhovalců, kteří míří do Evropy právě nejnovější africkou cestou.
"Dnes to jsou Kanárské ostrovy, zítra to bude Malta. Již brzy vyšleme novou evropskou misi zaměřenou na hlídání Středomoří," uvedl při spouštění akce evropský komisař pro spravedlnost Franco Frattini.
O pár týdnů později byla u břehů Malty zahájena obdobná operace pod názvem Jáson 1. Jedno je však jisté: dokud se nepodaří vyřešit či alespoň zmírnit problémy v zemích, odkud lidé za lepším životem do Evropy odcházejí, bude starý kontinent v permanentním obležení.