V Unii propukla hádka kvůli imigrantům

lem, ČTK, Reuters
22. 9. 2006 8:30
Tampere - Kdo zaplatí za ilegální přistěhovalce a dojde ke zrušení veta v oblasti protiteroristické spolupráce?
Foto: Reuters

Hlavně o tom jednají ve finském Tampere ministři spravedlnosti a vnitra EU.

Madrid versus Vídeň

Ke břehům španělských Kanárských ostrovů letos připlulo na 24.000 afrických uprchlíků. To je pětkrát více než loni. Další imigranti vstupují do Evropy přes Maltu a Itálii. Evropská komise opakovaně vyzývá státy unie, aby se touto problematikou společně zabývaly.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Speciál: Britové zmařili nové 11. září
  • Afričané se valí do Itálie. Smrt, či ráj

"Legalizovat pobyt uprchlíků, jak to dělá Španělsko, není řešením," nechala se v Tampere slyšet rakouská ministryně spravedlnosti Karin Gastingerová. Podle ní tento přístup potenciální přistěhovalce z Afriky vlastně povzbuzuje k cestě do Evropy. 

Její španělský protějšek Juan Lopéz Aguilar to ale popřel. To, že Španělsko uděluje azyl přistěhovalcům, podle něj nijak k rostoucí imigraci nepřispívá. "Migrace je výsledkem hladu, pandemií, chudoby a beznaděje," prohlásil.

Aguilar rovněž vyzval EU, aby Španělsku poskytla v této souvislosti více peněz, což se nesetkalo s kladnou odezvou. "Kdo chce vyřešit problém, musí přestat chtít peníze od ostatních," uvedl německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Německé veto v boji proti terorismu 

K dalším tématům dvoudenního ministerského setkání patřilo právo veta v oblasti policejní spolupráce a trestní justice.

Finsko upozornilo, že neochota některých členských států vzdát se tohoto práva ztěžuje boj proti terorismu a mezinárodnímu zločinu. Vyzvalo ministry, aby souhlasili s návrhem Evropské komise na zrušení jednomyslného hlasování.

Komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini, finský ministr vnitra Kari Rajamaki a ministryně spravedlnosti Leena Luhtanenová během jednání v Tampere.
Komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini, finský ministr vnitra Kari Rajamaki a ministryně spravedlnosti Leena Luhtanenová během jednání v Tampere. | Foto: Reuters

Výtka byla určena především Německu, které se již dalo slyšet, že je proti zrušení práva veta v daných oblastech. Berlín se údajně obává, že by tento krok mohl ohrozit vznik evropské ústavy, neboť některé státy by ji už pak nepovažovaly za nezbytnou.

"Není demokratické, když nějaký stát může blokovat text přijatý všemi ostatními," řekla finská ministryně spravedlnosti Leena Luhtanenová.

Komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini francouzskému listu Le Figaro řekl, že zrušení práva veta je pro úspěšný boj s terorismem "zásadní".  "Pravidlo jednomyslnosti nás omezuje," uvedl Frattini.

Ministři by rovněž měli jednat o opožděném rozšiřování takzvaného schengenského prostoru.

 

Právě se děje

Další zprávy