EU rozjíždí operaci Hera proti migrantům

Lenka Málková
13. 9. 2006 0:00
Brusel - Evropská unie se rozhodla s ilegální migrací zatočit u břehů západní Afriky. Chytat přistěhovalce v evropských vodách je pozdě. Uvnitř: MAPA
Tisíce afrických běženců míří do Evropy.
Tisíce afrických běženců míří do Evropy. | Foto: Reuters

U pobřeží Mauritánie, Senegalu a Kapverd se rozjíždí operace Hera II. První akce evropské agentury pro bezpečnost hranic Frontex má za úkol skoncovat s náporem přistěhovalců, kteří již od začátku tohoto roku míří na španělské Kanárské ostrovy.

Mapu afrického pobřeží a rozmístění evropských expertů v rámci operace Hera II. - NAJDETE ZDE

"Dnes to jsou Kanárské ostrovy, zítra to bude Malta. Již brzy vyšleme novou evropskou misi zaměřenou na hlídání Středomoří," uvedl při jejím spouštění evropský komisař pro spravedlnost Franco Frattini. O pár týdnů později byla u břehů Malty zahájena obdobná operace pod názvem Jáson 1.

Operace Hera II: Příliš pozdě, příliš málo

A jaké jsou dosavadní úspěchy Evropské unie v boji s ilegálním přistěhovalectvím přímo na pobřeží Afriky?

Kritika zaznívá z Afriky i Evropy. Podle mnohých přišly kroky Bruselu pozdě, dosavadní výsledky operace Hera jsou minimální a výdaje se naopak šplhají do neúnosných výšek.

Komisař Frattini přesto postup Evropské unie hájí. "Možná není v našich silách zamezit africkým ilegálním migrantům v cestě do Evropy, ale nesouhlasím s tím, že tato operace je zbytečná."

Pravdou zůstává, že počty nových přistěhovalců směřujících na jih Evropy neklesají. Během prvního zářijového víkendu připlulo ke břehům Kanárských ostrovů více než 1500 lidí. Italská Lampedusa, nacházející se nedaleko Malty, se zase musela vypořádat v pětistovkou ilegálních přistěhovalců z Libye.

Úspěchy operace Hera se přitom zastavily na čísle 1243. Přesně tolik osob se španělským, italským, portugalským a finským expertům podařilo zadržet během uplynulých tří měsíců.

Foto: Reuters

Prevence a podpora

Eduardo Lobo z velitelství Frontexu na Tenerife na kritiku reaguje věcně.

"Členové Frontexu jen podporují místní stráže, které rozhodují o navrácení lodí. Je to nejlepší a vlastně jediné řešení. A navíc jde pouze o preventivní operaci, při které jsou zpět vráceny lodě zadržené v pásmu 40 kilometrů od pobřeží," upřesňuje pravomoci afrických i evropských expertů.

V případě, že se plavidlu podaří překonat tuto vzdálenost, jsou pravomoci evropských expertů nulové a ilegální přistěhovalci - migranti mají vyhráno. Jsou eskortováni další tisíce kilometrů směrem na Kanárské ostrovy.

V průběhu mise se musela Evropa vypořádat i s řadou problémů. Senegalská vláda například celé týdny odmítala podepsat potřebnou dohodu s Bruselem a umožnit tak evropským plavidlům pohyb ve svých výsostných vodách. Více než 700 kilometrů senegalského pobřeží tak zůstávalo až do konce srpna bez ochrany.

A ani podepsání dohody mezi Bruselem a Dakarem není konečným vítězstvím. "Po devíti týdnech se ukáže, zda je nutné ve spolupráci pokračovat," okomentoval situaci senegalský ministr vnitra Osman Ngom.

Senegalské rybářské lodě s GPS

Od počátku tohoto roku přitom na Kanárské ostrovy připlulo na senegalských rybářských lodích, vybavených GPS, již více než 23 tisíc ilegálních migrantů.

Evropský komisař Franco Frattini
Evropský komisař Franco Frattini | Foto: Reuters

Podle koordinátora Červeného kříže na Tenerife Austina Wainwrighta je jejich vybavení stále profesionálnější a ubývá také zdravotních problémů, které útěk Afričanů do Evropy provází.

"Nejčastějšími problémy zůstává dehydratace a popáleniny od slunce. Stále více přistěhovalců však dorazí na Kanáry bez větších zdravotních problémů," potvrdil Wainwright.

"Zatím víme jen o devíti úmrtích. Kolik osob se však do Evropy vůbec nedostalo, není jasné. Odhaduje se, že jen letos by mohlo jít o jeden až dva tisíce utečenců,"dodal.

Španělsko žádá podporu. Znovu

Španělská vláda se snaží do problému zapojit také evropské partnery. Koncem září chce uspořádat v Madridu osmistranné setkání na ministerské úrovni.

Foto: Tomáš Daněk

Zúčastnit se ho mají zástupci osmi zemí takzvané jižní hranice, kromě hostitelského Španělska ještě Francie, Itálie, Portugalska, Řecka, Kypru, Malty a Slovinska.

Cílem jednání je vypracovat soubor návrhů týkajících se kontroly námořních hranic na jihu Evropy. Dokument pak bude předložen prosincovému summitu Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy