Evropa má už čtyři premiérky, přidalo se Finsko

Hana Pecinová
22. 6. 2010 16:07
Finský parlament si zvolil premiérkou Mari Kiviniemiovou
Finská premiérka Mari Kiviniemiová.
Finská premiérka Mari Kiviniemiová. | Foto: Reuters

Helsinky - Finskou vládu nově povede žena. Parlament zvolil v úterý do čela kabinetu jedenačtyřicetiletou Mari Kiviniemiovou.

Šéfka vládní strany Finský střed (KESK) a současná ministryně pro místní správu a záležitosti regionů se tak stane druhou ženou v historii, která usedne do finského premiérského křesla.

Kiviniemiová nahradí ve funkci dosavadního čtyřiapadesátiletého předsedu vlády Mattiho Vanhanena, který minulý pátek podal demisi.

Vanhanen oficiálně rezignoval ze zdravotních důvodů, hovoří se ale o tom, že dnes již bývalému premiérovi zlomila vaz aféra týkající se neprůhledného financování předvolební kampaně strany KESK v březnu 2007, kterou v té době vedl.

Pro novou premiérku hlasovalo 115 poslanců ze dvousetčlenného parlamentu, 56 poslanců bylo proti. Zvolení Kiviniemiové do čela vládního kabinetu by měla ještě dnes navečer potvrdit prezidentka Tarja Halonenová, od níž šéfka KESK také dostane pověření sestavit novou vládu.

Kiviniemiová je poslankyní už patnáctým rokem. V první Vanhanenově vládě v letech 2003 až 2007 působila jako ekonomická poradkyně premiéra, v té druhé pak získala několik ministerských postů.

Premiérka je stále raritou

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Ve světě neexistuje mnoho států se ženou v čele vlády, ty v Evropě by se dokonce daly spočítat na prstech jedné ruky. V současnosti jsou jen tři.

Nejznámější je Angela Merkelová, předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU), která se v roce 2005 stala historiciky první kancléřkou Německa.

Své první vládě velké koalice stran CDU/CSU a SPD šéfovala až do října 2009, kdy svoji funkci obhájila. Nyní vede koaliční kabinet CDU/CSU a svobodných demokratů (FDP).

Premiérku má i Chorvatsko. Jadranka Kosorová, bývalá chorvatská novinářka, působí v politice od roku 1995. Ve vládě Iva Sandera zastávala funkci ministryně pro rodinu, válečné veterány a toleranci mezi generacemi.

Islandská premiérka Jóhanna Sigurdarová.
Islandská premiérka Jóhanna Sigurdarová. | Foto: Islandská vláda

Do předsednického křesla usedla 6. července 2009, a stala se tak první ženou ve funkci premiéra Chorvatska poté, co Sanader podal demisi.

Žena stojí i v čele vlády na Islandu. Jóhanna Sigurdarová se stala první premiérkou v historii Islandu v únoru loňského roku. Do Althingu byla poprvé zvolena jako poslankyně už v roce 1987.

V letech 2007 až 2009 působila ve vládě jako ministryně sociálních věcí. Do funkce premiérky byla jmenována 1. února 2009 po rezignaci premiéra Geira Haardeho.

První šéfka vlády v roce 1960

Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková.
Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková. | Foto: Reuters

Až do letošního března šéfovala žena vládnímu kabinetu také na Ukrajině. Julija Tymošenková působí na politické scéně už od poloviny 90. let.  Premiérkou se stala v prosinci 2007. Na začátku března letošního roku ale ukrajinský parlament vyslovil vládě nedůvěru a Tymošenková musela odstoupit.

Vůbec první premiérkou na světě se stala Sirimávo Bandáranájaková, která v roce 1960 stanula v čele srílanské vlády. Ve funkci tehdy nahradila svého manžela, který byl v roce 1959 zavražděn.

 

Právě se děje

Další zprávy