Čínu kvůli porušování práv Ujgurů kritizovalo v OSN 39 zemí, Česko mezi nimi není

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2020 22:39
Německý velvyslanec při OSN přednesl společné prohlášení 39 zemí, které kritizuje porušování práv Ujgurů ze strany Číny. Informovala o tom agentura AFP. Dokument podpořilo 20 členských zemí Evropské unie, Británie či Spojené státy. Česká republika na rozdíl od Slovenska mezi nimi není. Peking prohlášení kritizoval a jeho postoj sdílí přes pět desítek především mimoevropských států.
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang.
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang. | Foto: Reuters

"Velice nás znepokojuje stav lidských práv v Sin-ťiangu a nedávný vývoj v Hongkongu," stojí v prohlášení, které velvyslanec Christoph Heusgen přečetl na zasedání třetího výboru Valného shromáždění OSN, jenž se mimo jiné zabývá humanitárními otázkami. Podle prohlášení existuje v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu síť táborů určených k politické indoktrinaci. "Věrohodné zprávy tvrdí, že (v táborech) je svévolně vězněno přes milion lidí," stojí v prohlášení. Dokument vyzývá Čínu, aby pustila do Sin-ťiangu nezávislé pozorovatele s cílem monitorovat dodržování lidských práv Ujgurů.

Prohlášení také kritizuje počínání Číny v Hongkongu, a to v souvislosti s takzvaným bezpečnostním zákonem, který Peking přijal. Prohlášení upozorňuje, že zákon v některých případech umožňuje vydat osobu k trestnímu stíhání z Hongkongu do Číny, a žádá dodržovat Mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech.

Na prohlášení reagoval čínský velvyslanec při OSN Čang Ťün, který obvinil signatářské země z pokrytectví. Čínu podpořilo 54 převážně mimoevropských zemí. Podle stanoviska, které přednesl pákistánský velvyslanec, kritika poměrů v Hongkongu představuje vměšování do čínských vnitřních záležitostí. Agentura AFP uvádí, že podle západních diplomatů si Čína podpis zemí pod takové stanovisko vynucuje pohrůžkami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy