Čínu kvůli porušování práv Ujgurů kritizovalo v OSN 39 zemí, Česko mezi nimi není

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2020 22:39
Německý velvyslanec při OSN přednesl společné prohlášení 39 zemí, které kritizuje porušování práv Ujgurů ze strany Číny. Informovala o tom agentura AFP. Dokument podpořilo 20 členských zemí Evropské unie, Británie či Spojené státy. Česká republika na rozdíl od Slovenska mezi nimi není. Peking prohlášení kritizoval a jeho postoj sdílí přes pět desítek především mimoevropských států.
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang
Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang | Foto: Reuters

"Velice nás znepokojuje stav lidských práv v Sin-ťiangu a nedávný vývoj v Hongkongu," stojí v prohlášení, které velvyslanec Christoph Heusgen přečetl na zasedání třetího výboru Valného shromáždění OSN, jenž se mimo jiné zabývá humanitárními otázkami. Podle prohlášení existuje v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu síť táborů určených k politické indoktrinaci. "Věrohodné zprávy tvrdí, že (v táborech) je svévolně vězněno přes milion lidí," stojí v prohlášení. Dokument vyzývá Čínu, aby pustila do Sin-ťiangu nezávislé pozorovatele s cílem monitorovat dodržování lidských práv Ujgurů.

Prohlášení také kritizuje počínání Číny v Hongkongu, a to v souvislosti s takzvaným bezpečnostním zákonem, který Peking přijal. Prohlášení upozorňuje, že zákon v některých případech umožňuje vydat osobu k trestnímu stíhání z Hongkongu do Číny, a žádá dodržovat Mezinárodní úmluvu o občanských a politických právech.

Na prohlášení reagoval čínský velvyslanec při OSN Čang Ťün, který obvinil signatářské země z pokrytectví. Čínu podpořilo 54 převážně mimoevropských zemí. Podle stanoviska, které přednesl pákistánský velvyslanec, kritika poměrů v Hongkongu představuje vměšování do čínských vnitřních záležitostí. Agentura AFP uvádí, že podle západních diplomatů si Čína podpis zemí pod takové stanovisko vynucuje pohrůžkami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy