Proti etiopské armádě stojí ozbrojené tigrajské milice podporující místní vládu - Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontu (TPLF). Dohromady podle odhadů čítají až 250 tisíc ozbrojenců. Mnohdy zkušených veteránů z války se sousední Eritreou z let 1998 až 2000.
Jak závažné současné boje v severní Etiopii jsou, je těžké přesně určit. Internet v neklidném regionu nefunguje, telefonní linky vláda odpojila. Etiopská armáda tvrdí, že zabila nejméně na 550 ozbrojenců. Zdroje agentury Reuters pak uvádějí, že zemřely i stovky vojáků etiopské armády. Mnozí z nich hned v úvodní bitvě u hraničního města Dansha.
Hundreds have died in an escalating conflict in Ethiopia's northern Tigray region, even as Prime Minister Abiy Ahmed sought to reassure the world that his country was not sliding into civil war https://t.co/hQlqfWQuQN pic.twitter.com/pRbq02vptP
— Reuters (@Reuters) November 9, 2020
Premiér Abiy Ahmed ve středu oznámil, že armáda "osvobodila" západní část Tigraje. Už dříve nový velitel etiopské armády Berhanu Jula řekl, že federálním jednotkám se podařilo převzít kontrolu nejméně nad čtyřmi městy, ve kterých se bojovalo, uvedla v pondělí arabská televize Al-Jazeera. Etiopská státní média také informovala, že federální armáda zajistila i letiště ležící asi 70 kilometrů od města Humera, které se nachází na hranici Tigraje se Súdánem a Eritreou.
Federální letouny v uplynulých dnech území Tigraje bombardovaly, cílily například na sklady zbraní.
Agentura Reuters upozorňuje, že tvrzení o postupu armády není možné nezávisle ověřit.
Občanská válka nehrozí, tvrdí premiér
Konflikt na severu Etiopie může přerůst v občanskou válku, která by mohla destabilizovat nejen druhý nejpočetnější africký stát, ale celý už tak křehký region Afrického rohu.
ethno religious map of #Ethiopia #اثيوبيا #Tigray pic.twitter.com/z7PXlmlkgW
— Amir Ben Othmen (@amirbenothmene) November 5, 2020
"Někteří analytici tvrdí, že by to mohlo být jako v Jugoslávii, když se Etiopie rozpadá… Konflikt má také potenciál přilákat Eritreu, a dokonce i Súdán. Nemůžeme o bojích uvažovat jen jako o regionální vládě stojící proti silné federální vládě. Je to opravdu jedna dobře vyzbrojená a dobře vycvičená armáda, která stojí proti jiné dobře vyzbrojené a dobře vycvičené armádě na opravdu křehkém místě v Africe," řekl serveru NPR News jeho zpravodaj Eyder Peralta.
OSN žádá, aby etiopská vláda začala s představiteli zhruba pětimilionového státu Tigraj vyjednávat. Po příměří volá i Africká unie.
Premiér Abiy Ahmed však hrozbu občanské války odmítá. "Etiopie je vděčná za to, že její přátelé vyjádřili své znepokojení. Naše operace spadají do oblasti právního státu a jsou zaměřeny na zajištění míru a stability jednou provždy tím, že postaví pachatele nestability před spravedlnost," tweetoval v pondělí. "Obavy, že Etiopie upadne do chaosu, jsou neopodstatněné a jsou výsledkem hlubokého nepochopení našeho kontextu," doplnil. Tigrajské vedení a jeho milice označuje za "zločineckou juntu".
#Ethiopia is grateful for friends expressing their concern. Our rule of law operation is aimed at guaranteeing peace and stability once and for all by bringing perpetrators of instability to justice. 1/2
— Abiy Ahmed Ali 🇪🇹 (@AbiyAhmedAli) November 9, 2020
Až 200 tisíc uprchlíků
Konflikt už však destabilizovat region začal. Do sousedního Súdánu podle súdánské státní agentury SUNA uteklo už 10 tisíc Etiopanů. Očekává se, že je může následovat dalších až 200 tisíc.
"Jejich počet se nepřetržitě zvyšuje," řekl agentuře Reuters Alsir Khaled, úředník z uprchlické komise ve východosúdánském státě Kassala. "Tito lidé potřebují přístřeší, lékařské ošetření a jídlo. A toho je velký nedostatek," varoval.
The number of #Ethiopia|ns fleeing from pointless war started by A. Ahmed into #Sudan surpassed 6000 on Tuesday. @Refugees fears that hundreds of thousands more will arrive in Sudan in the next days. (Below Ethiopia refugees in Kassala, Sudan)@AUC_MoussaFaki @antonioguterres pic.twitter.com/5d745nuSaS
— Seifesilassie Gebremeskel (@SeifGebre) November 10, 2020
Na území státu Tigraj působí dvě agentury OSN, přes 20 nevládních organizací a zhruba 900 humanitárních pracovníků. Kvůli bojovým operacím je spojení s nimi obtížné. Přerušená doprava a komunikace navíc výrazně ztěžují distribuci humanitární pomoci přímo na severu Etiopie, kde žije zhruba devět milionů lidí.
Obavy z obnovení konfliktu s Eritreou
V regionu navíc panují obavy, že nepokoje v tigrajském regionu zatáhnou do války i sousední Súdán a Eritreu.
Předseda Tigrajské lidové osvobozenecké fronty Debretsion Gebremichael v úterý dokonce uvedl, že eritrejští vojáci vstoupili do Tigraje. "Od včerejška armáda Isaiase (Afwerkiho, prezidenta Eritreje - pozn. red.) překročila hranice země a zaútočila," tvrdí. Eritrea vlastní zapojení popřela s tím, že se jí konflikt netýká.
Špatné vztahy Tigrajců s Eritreou utužila válka v letech 1998 až 2000. Právě za urovnání vztahů mezi Etiopií a Eritreou získal etiopský premiér Abiy Ahmed - ve svých 44 letech nejmladší lídr na africkém kontinentu - loni Nobelovu cenu míru.
Zajímavostí je, že on sám přitom v letech 1991 až 2010 sloužil v armádě a po boku Tigrajů se bojů mezi Etiopií a Eritreou účastnil.
Dlouhodobé napětí mezi vládou a Tigraji
Vojenské operace v Tigraji etiopský premiér Abiy spustil minulý týden poté, co Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontu nejprve obvinil z útoku na federální vojenskou základnu v hraničním tigrajském městě Dansha. Etiopská televize následně odvysílala záběry vládních vojáků vstupujících do města a místních obyvatel, kteří je s nadšením vítají. Jejich autenticitu nelze ověřit.
Etiopie je od 90. let federací skládající se v podstatě z národních států s vlastními vládami i parlamenty. Tigrajové jako etnikum tvoří jen okolo sedmi procent obyvatel zhruba 110milionové Etiopie. Mnohem většími etniky jsou s 35 procenty Oromové a s 28 procenty Amharové. Přesto to byli právě Tigrajové, kteří v roce 1991 pomohli svrhnout etiopskou marxistickou juntu a následně se skoro 30 let drželi v Etiopii u moci.
O výsadní postavení Tigrajové přišli po obřích protestech, které v roce 2018 přivedly k moci premiéra Abiye Ahmeda. Ten je Orom, ale prosazuje celonárodní jednotu. Zrušil dosavadní multietnickou koalici a vytvořil novou, do které TPLF odmítla vstoupit. Tigrajští rebelové premiéra kritizují, že nové uspořádání je na jejich úkor a že na ně nespravedlivě cílí v rámci svého boje proti údajné korupci a porušování lidských práv. Centrální vládu v Addis Abebě označují za diktaturu a zrádce. Letos v září si uspořádali v regionu vlastní volby, přestože premiér celonárodní volby posunul kvůli epidemii koronaviru. Premiér tigrajské povstalce naopak obviňuje ze snahy destabilizovat region.
(Graphic)
— Ethiopia Map (@MapEthiopia) November 10, 2020
Dozens and dozens of men dead in Maikadra today. Conflicting reports of how they died with anti-Tigray sources insisting they were massacred whilst pro-Tigray activists state that they are just dead from recent fighting. Regardless, the images are horrifying in scale. pic.twitter.com/DL1WIH10zK