Berlín - Německý energetický koncern E.ON oznámil, že zastavuje provoz ve své jaderné elektrárně Isar 1. Stejný krok hodlá učinit v dalších zařízeních vyrábějících elektřinu z atomu během pátku.
Největší energetická firma na evropském trhu tak rychle zareagovala na výzvu kancléřky Angely Merkelové, která po přírodní katastrofě v Japonsku oznámila, že Německo se dočasně vzdá služeb sedmi jaderných reaktorů postavených před rokem 1980.
Rozhodnutí kancléřky Merkelové je prozatím platné pro tři měsíce, kdy se bude německá vláda rozhodovat, zda prodlouží chystané odstavení jaderných elektráren v roce 2022. Podle Merkelové je jaderná katastrofa v Japonsku "zlomovým bodem v historii naší technologicky založené společnosti".
Český premiér Petr Nečas naopak uvedl, že nevidí důvod, aby Česko přehodnocovalo svoje plány na dostavbu jaderné elektrárny Temelín a na další využívání tohoto druhu energie.
"Z jaderných elektráren produkujeme jednu třetinu energie, odstavení by znamenalo ekonomický kolaps České republiky. Nedovedu si to vůbec představit... Naopak nadále počítáme s dostavbou Temelína," řekl podle agentury ČTK premiér po zasedání vlády.
Prohlédněte si některé z nejstarších jaderných elektráren:
V Německu ceny elektřiny, kterou do sítí producenti dodají v dubnu, vzrostly prudce nahoru - asi o pětinu, jak informuje internetové vydání deníku Financial Times.
Japonským energetikům se nedaří po pátečním zemětřesení a následné tsunami dostat pod kontrolu jadernou elektrárnu Fukušima 1. Hrozí stále výbuch reaktoru, i bez něj je úroveň radiace v třicetikilometrovém okruhu kolem elektrárny taková, že během šesti hodin dostane člověk v její blízkosti roční dávku záření.