San Antonio - Po elixíru mládí pátrá lidstvo od nepaměti.
Víra v existenci univerzálního preparátu, který by zastavil proces stárnutí, nebo ho dokonce úplně zvrátil, se ale spolu s vědeckým poznáním postupně vytrácela.
Objev amerických vědců nyní sen o "živé vodě" opět oživil.
Výsledky testování látky známé pod označením Rapamycin totiž badatelům ze San Antonia v Texasu vyrazily dech.
Zdá se, že tento velmi univerzální preparát má potenciál prodloužit život o celé desítky let a předcházet fatálním onemocněním, jako je rakovina či Alzheimerova choroba.
"Nikdy jsem nedoufal, že narazím na látku, která dokáže modifikovat proces stárnutí. Zdá se ale, že toho je Rapamycin skutečně schopen," řekl televizi Kens 5 Dean Kellog z Barshopského institutu pro výzkum stárnutí a dlouhověkosti.
Omladí tělo i ducha
Právě Kellog spolu s kolegy z Jihotexaské univerzity na výzkumu účinků Rapamycinu pracuje. Zatím jej testoval na osmi lidech a jejich reakce byla nad očekávání pozitivní.
"Už po čtyřech měsících se mysl pacientů vyjasnila, zlepšila se funkce jejich imunitního systému a zesílily jim svaly. Jeden pán před léčbou ušel deset metrů za dvacet vteřin a po čtyřech měsících léčby mu na to stačí 7 či 8 vteřin," popsal Kellog agentuře Bloomberg.
Dar z Velikonočních ostrovů
Rapamycin je vyráběn z protiplísňového činidla, jež produkují bakterie Streptomyces hygroscopicus.
Ty v roce 1972 poprvé izoloval ze vzorků půdy odebraných na Velikonočních ostrovech kanadský farmaceut Suren Sehgal. Nejedná se tedy z hlediska medicíny o neznámý přípravek.
Rapamycin byl nejprve využíván pro své antimykotické vlastnosti, na přelomu tisíciletí byla objevena jeho schopnost utlumovat imunitní systém, což nalezlo uplatnění při transplantacích.
To ale zdaleka nemělo být všechno. Netrvalo dlouho a ukázalo se, že produkt bakterií Streptomyces hygroscopicus působí i jako prevence proti nejrůznějším druhům rakoviny.
Funguje jako dieta
Omlazující vlastnosti látky byly objeveny až jako poslední. Efekt je podobný jako u nízkokalorické diety. Látka stimuluje proces zvaný autofagie, což si lze představit jako úsporný režim, v němž buňka recykluje staré proteiny. To vede k tomu, že nespotřebovává tolik energie, tolik se neopotřebovává, a její životnost je tak podstatně větší.
Alfred Fisher z Texaské univerzity našel konkrétní geny, jež se na boji se stárnutím podílejí. Při pokusech na malých zvířatech zaznamenal výrazné úspěchy. "Hovoříme tady o dvojnásobném až trojnásobném prodloužení života," netají Fisher své nadšení.
V případě lidí, kteří se dožívají mnohem vyššího věku než laboratorní myši, ale účinek podle Fishera nebude tak markantní. Jednou by se nicméně mohlo podařit to, aby se lidé - i díky zmiňovanému přípravku - dožívali 100 až 120 let.
Prokázali jsme, že Rapamycin prodlužuje život. A prokázali jsme to opakovaně.
"Prokázali jsme, že Rapamycin prodlužuje život. A prokázali jsme to opakovaně. Zatím sice jen u myší, je však úžasné, jakým způsobem to tahle látka dělá," řekl listu USA Today vedoucí výzkumu stárnutí Washingtonské univerzity Matt Kaeberlein.
"Zdá se, že dokáže v mnoha tělních systémech zastavit degenerativní procesy spojené se stářím, což je něco, co přesně bychom od preparátu, jenž má komplexně zpomalit stárnutí, čekali," dodal Kaeberlein.