Senioři nejen sobě: recept na aktivní stáří

Senioři nejen sobě: recept na aktivní stáří
"Byl jsem doma osamělý a ztrácel jsem chuť do života. Ale tady jsem našel prima lidi a novou náplň," říká pan Michal, který do klubu Remedium (centra aktivit pro seniory) dochází skoro každý den.
Není to ale jen místo, kde se důchodci potkají u kávy. Scrabble hrají spíše ve volných chvílích. Každý každého se tady snaží něco naučit. A nezakrnět.
Pan Zdeněk například nevěděl o počítačích do svých 60 let "lautr nic". Na důchodě se nechal zaměstnat v PC bazaru, aby se od mladých kluků z branže přiučil. Za 4 měsíce z něj byl servisní technik základních desek, počítač si sám sestavil a přihlásil se na Univerzitu třetího věku.
K absolvovaným kurzům, jež začal navštěvovat těsně před důchodem, přibyla Práce s počítačem na VŠ Chemicko-technologické v Praze-Dejvicích.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
27. 1. 2012 10:22

Česká populace stárne. V roce 2050 bude celá její třetina v důchodovém věku (65+). Organizací programově podporujících aktivní způsob života a socializaci seniorů je u nás však stále zoufale málo. V jednom z několika pražských aktivizačních center pro seniory si dámy a pánové ve výslužbě vytvořili svépomocnou fungující komunitu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy