Senioři nejen sobě: recept na aktivní stáří

Senioři nejen sobě: recept na aktivní stáří
"Byl jsem doma osamělý a ztrácel jsem chuť do života. Ale tady jsem našel prima lidi a novou náplň," říká pan Michal, který do klubu Remedium (centra aktivit pro seniory) dochází skoro každý den.
Není to ale jen místo, kde se důchodci potkají u kávy. Scrabble hrají spíše ve volných chvílích. Každý každého se tady snaží něco naučit. A nezakrnět.
Pan Zdeněk například nevěděl o počítačích do svých 60 let "lautr nic". Na důchodě se nechal zaměstnat v PC bazaru, aby se od mladých kluků z branže přiučil. Za 4 měsíce z něj byl servisní technik základních desek, počítač si sám sestavil a přihlásil se na Univerzitu třetího věku.
K absolvovaným kurzům, jež začal navštěvovat těsně před důchodem, přibyla Práce s počítačem na VŠ Chemicko-technologické v Praze-Dejvicích.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
27. 1. 2012 10:22

Česká populace stárne. V roce 2050 bude celá její třetina v důchodovém věku (65+). Organizací programově podporujících aktivní způsob života a socializaci seniorů je u nás však stále zoufale málo. V jednom z několika pražských aktivizačních center pro seniory si dámy a pánové ve výslužbě vytvořili svépomocnou fungující komunitu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy