Dokonalá hra? Po 10 hodinách lidé omládnou o tři roky

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 5. 2013 8:30
Program byl testován rok. Nyní je připraven pomáhat seniorům. Uvnitř video
Jednoduchá hra prý vrátí bystrost.
Jednoduchá hra prý vrátí bystrost. | Foto: Thinkstock

Londýn - Počítačové hry nejsou vnímány jako zrovna ušlechtilý způsob trávení volného času. Nyní ale vývojáři přišli s takovou, která by to mohla definitivně změnit.

Na lidí starší 50 let totiž působí jako elixír mládí. Už po deseti hodinách hraní jejich mozek vykazoval známky "omlazení" o tři roky, v aspektech, jako jsou postřeh a udržení pozornosti, pak dokonce o sedm let.

"Víme, že to může u některých lidí pomoci zastavit degeneraci kognitivních funkcí a vlastně je i vylepšit. Navíc je to poměrně snadné. Když to teď víme, nevidím důvod, proč bychom jim neměli začít pomáhat," napsal ve studii zveřejněné v odborném magazínu PLoS One Fred Wolinsky z Iowské univerzity.

Právě on software Double Decision (původně Road Tour) testoval na 700 dobrovolnících.

Část z nich chodila hrát do laboratoře, část mohla hrát doma. Přičemž před začátkem pokusu všichni prošli komplexní sérií testů duševních schopností. Po ukončení ročního experimentu vyplnili testy znovu.

Po deseti hodinách hraní mozek omládl v průměru o tři roky. Čtrnáct hodin mu ubralo další rok.

Výsledky lékaře ohromily. Byly výrazně lepší i než u kontrolního vzorku, který na počítači vyplňoval osmisměrky a užíval další hry pro cvičení ducha, takzvaný Brain Jogging.

Hra vypadá velmi jednoduše. Je založená na tom, že uživatel v různých prostředích hledá symboly auta a značku slavné silnice Route 66. Čas, který na to má, se postupně zkracuje a přibývají i rušivé elementy.

Program je vymyšlen tak, aby nutil pracovat části mozku nezbytné pro každodenní život. Jde zejména o rychlost reakce, paměť, periferní vidění a schopnost udržet pozornost.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy