* Dílčí úspěchy minulých let v boji s hladem se bohužel nepodaří udržet, tvrdí FAO * Pro chudé země bylo ranou i globální zdražení některých potravin * Nejhorší bude situace v Africe, ale i v některých asijských státech
Řím - Globální ekonomická krize maří pokrok, kterého bylo v minulosti dosaženo v boji proti hladomoru v nejchudších zemích světa.
Tvrdí to ve své analýze Světová organizace pro zemědělství a výživu (FAO) v Římě.
Počet lidí ohrožených smrtí hladem či podvýživou v posledních letech ubývalo, teď se ale trend znovu obrací.
Nejdřív drahé potraviny, teď krize
Nejprve kvůli nárůstu cen některých potravin, například pšenice nebo rýže. Někteří vědci a ekonomové to dávali do souvislosti především s rozvojem biopaliv. Teď se přidává ještě globální krize.
„Krize nepochybně odsoudí mnoho dalších lidí k hladu a totální chudobě," uvádí se v dokumentu FAO.
Zatímco ve vyspělých zemích se hovoří hlavně o nezaměstnanosti a krachu firem, v těch chudších hrozí hlad a podvýživa.
„Počet podvyživených lidí na planetě odhadujeme na 963 milionů. Před nárůstem cen potravin a plodin v roce 2007 to bylo 848 milionů," říkají experti z FAO.
Sedmnáct procent
V letech 2003 až 2005 mělo problémy přežít kvůli nedostatku jídla šestnáct procent světové populace. Dnes je to sedmnáct procent a výhled do budoucna není optimistický.
Navíc kvůli krizi bohatší, tzv. "dárcovské" země zřejmě omezí svoji pomoc těm chudým a potravinově nesoběstačným.
Většina nejkritičtěji postižených oblastí se nachází v Africe, ale mnoho podvyživených či hladem ohrožených lidí žije také v Indii nebo Bangladéši.