Afrika se obává menší pomoci světa kvůli finanční krizi

Zdeněk Mihalco
17. 10. 2008 16:33
Ekonomika kontinentu však pravděpodobně dál poroste
Kofi Annan
Kofi Annan | Foto: Reuters

Praha - "Když Amerika kýchne, Evropa dostane rýmu, Asie zápal plic a v Africe se zhorší epidemie tuberkulózy." Tak popsal provázanost světových ekonomik keňský premiér Raila Odinga.

Nejchudší kontinent se nyní obává dopadů celosvětové finanční krize. Mezinárodní měnový fond (MMF) ale zatím předpokládá, že by Afrika měla i nadále ekonomicky růst. 

Instituce také uvedla, že předpokládá, že Afrika bude patřit k regionům, které nebudou tolik zasaženy přímými dopady finanční krize.

Podle OSN ale krize může vést k tomu, že zdaleka nebude dosaženo takzvaných Rozvojových cílů tisíciletí, které si tato organizace stanovila pro rok 2015. Jejich součástí je mimo jiné pokles chudoby ve světě nebo snížení počtu dětských úmrtí v chudých zemích.

OSN se totiž obává, že ekonomicky bohaté západní státy omezí objem rozvojové pomoci chudým zemím. 

Obavy ze snížení rozvojové pomoci

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan se obává, že se současná celosvětová finanční krize stane pro ekonomicky bohaté státy záminkou, proč omezit například boj s podvýživou ve světě. Podle Annana je přitom naopak nutné, aby členské státy zvýšily své úsilí v boji proti podvýživě.

Podle současných dat trpí hladomorem a podvýživou ve světě asi 920 milionů lidí. OSN předpokládá, že by jich do konce roku mohla být až miliarda. Může za to hlavně celosvětový nárůst cen základních potravin.

Před jakýmkoliv snížením rozvojové pomoci Africe už varoval také šéf Africké unie a současně prezident Tanzanie Jakaya Mrisho Kikwete.

Prvním státem, který už oznámil omezení rozvojové pomoci, je Španělsko.

Foto: Aktuálně.cz

MMF: Africký růst bude pokračovat

I přes krize v Zimbabwe nebo Somálsku Afrika v posledních letech zažívá období nebývalé prosperity. Podle dosavadních údajů Mezinárodního měnového fondu by letos africká ekonomika mohla celkem růst rychleji než šestiprocentním tempem. To je více, než je světový průměr.

V mnoha částech kontinentu se stabilizovala bezpečnostní situace a stále větší počet vlád využívá zisků z nerostného bohatství k prospěchu obyvatelstva. Snížení poptávky po surovinách, jejichž cena v důsledku celosvětové finanční krize může dále klesat, by ale mohlo v těchto státech ekonomický růst zpomalit.

Nigérie, která je závislá na vývozu ropy, už kvůli poklesu ceny této suroviny oznámila výrazné rozpočtové škrty.

Stejně tak může krize způsobit úbytek zahraničních investic, omezení exportu nebo nižší počet západních turistů v Africe.

Celosvětový nárůst cen potravin snížil kvalitu života Afričanů, objevuje se však i řada náznaků, že současná světová finanční krize nezapříčiní v Africe ekonomickou katastrofu.

Africké banky mají dostatek peněz a podle dosavadních informací neposkytly tolik nejistých úvěrů jako třeba banky americké. Do řady afrických zemí přitékají peníze a přicházejí investoři z Číny, která by podle MMF celosvětovou krizí nemusela být tolik zasažena.

Odhad ekonomického růstu pro příští rok zatím MMF kvůli dopadům finanční krize snížil pro Afriku, ale i Blízký východ jen nepatrně. Podle MMF by příští rok mohl celkový ekonomický růst Afriky dosáhnout až šesti procent.

Foto: reuters
Další články o Africe si přečtěte v rubrice Aktuálně.cz AFRIKA
 

Právě se děje

Další zprávy