Světová hospodářská krize je tu, poprvé od 30. let

Ekonomika Ekonomika, Redakce EKO
1. 12. 2008 12:05
OSN předpovídá pro rok 2009 pokles celosvětového HDP o 0,4 procenta
V roce 2009 klesne hrubý domácí produkt o 0,4 procenta, tvrdí studie OSN
V roce 2009 klesne hrubý domácí produkt o 0,4 procenta, tvrdí studie OSN | Foto: Reuters

Washington - Světová ekonomika je nyní v nejhorším stavu od Velké hospodářské krize, tvrdí OSN.

Celosvětově klesne v příštím roce hrubý domácí produkt o 0,4 procenta. Spojené státy, Evropa a Japonsko pak mohou zažít ještě strmější pád. Letos rostla globální ekonomika o 2,5 procenta, a předloni dokonce o 3,8 procenta.

Součástí zprávy jsou ale i optimističtější scénáře. Podle nich by světová ekonomika mohla růst o jedno procento, nebo dokonce o 1,6 procenta.

Ekonom OSN a autor studie Rob Vos je však pesimistou. "Každým dnem se blížíme pesimistickému scénáři a poklesu globálního HDP," cituje jeho slova britská BBC.

A kdo na to doplatí nejvíce?

Rozvojový svět. Země přijdou o půjčky, sníží se jejich vývoz a centrum pozornosti Západu se víc než kdy jindy odkloní od boje s chudobou k potýkání se s vlastními problémy: krachy velkých finančních institucí, nebo rostoucí nezaměstnaností.

Peníze, které dosud plynuly na rozvojové programy, tak vstřebají podpůrné plány na zajištění likvidity bank, vytvoření nových pracovních příležitostí nebo záchranu důležitých podniků.

Vosovo mínění ostatně už nyní částečně potvrzuje mezinárodní konference OSN o financování pro rozvoj. "Absence hlav států dokazuje, že bohaté země ve skutečnosti nemají zájem tento problém řešit," postěžovala si v jejím průběhu v rozhovoru pro agenturu Reuters Sasja Bokkerinková, šéfka delegace humanitární organizace Oxfam. 

"Nezbývá nám než hlasitě volat: měli byste být tady a měli byste usilovně přemýšlet, kde najít zdroje na financování rozvoje."

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři o krizi: Zachránila by nás silnější Evropa?
 

Právě se děje

Další zprávy