Mladý internetový publicista a světoznámá autorka desítek knih a několika divadelních her mají jedno společné: Ani jednoho z nich nemají rádi představitelé nejvyššího vzdělávacího institutu sunnitského islámu - univerzity al-Azhar.
Sa´ádáwiová je rozčílila svou hrou "Bůh na summitu rezignuje", kterou vydala na konci loňského roku. Islámská výzkumná rada al-Azháru se proto rozhodla připravit žalobu. Spisovatelku obvinili konzervativní duchovní z rouhačství.
Sa´ádáwiová popsala jednání al-Azharu jako "odplatu".
"Odkdy muži víry soudí divadelní hry? To je přece práce pro kritiky," vzkázala prestižní káhirské univerzitě Sa´ádáwiová.
Bojovnice proti tabu
Jak moc jsou Sa´ádáwiové díla pro náboženské lídry a egyptský režim nepřijatelná? Hodně. Autorčina hra a další dvě knihy byly staženy z lednového Mezinárodního knižního veletrhu v Káhiře. Kopie pak zničeny.
Profesí psychiatrička Sa´ádáwiová nechtěla v telefonickém rozhovoru pro agenturu AFP děj hry, která je alegorií na současné problémy Egypta, komentovat. Podle ní je příliš komplexní.
Není to poprvé, co její práce rozdmýchala konflikt s náboženskými a státními autoritami. Se stovkami dalších opozičních intelektuálů ji poslal v roce 1981 prezident Anwár Sadat do vězení. Během devadesátých let byla trnem v oku radikálním islamistům, kteří jí vyhrožovali smrtí. V roce 2001 ji pak islamističtí právníci označili za odpadlici a chtěli ji kvůli tomu rozvést. Sa´ádáwiová soud vyhrála.
Al-Azhar její povídky považuje za urážku islámu a doporučuje jejich zákaz.
"Potřebuju dýchat"
Spisovatelka je v současné době "pro klid duše" v Bruselu. Do belgické metropole ji pozvala organizace prosazující rovnost mužů a žen. Sa´ádáwiová odmítá, že by z Egypta utekla. Podle svých slov chystá přednášky na amerických univerzitách.
"Vrátím se a utkám se s nimi," říká šedovlasá autorka sršící aktivitou, "teď ale potřebuji dýchat," dodává.
"Korupce, nebezpečná ekonomická recese a intelektuální třída, která se bojí, a posiluje tak Muslimské bratrstvo a režim," to jsou podle autorky knih přeložených do více než třiceti jazyků egyptské problémy dneška.
"Vždy mi vyhrožovali, jsem na to zvyklá," říká Sa´ádáwiová "strach se stal mojí součástí".