Ebolu v Africe šířili hlavně "super-přenašeči". Většinu nemocných nakazila jen tři procenta pacientů

ČTK ČTK
14. 2. 2017 13:39
Za epidemii viru ebola v západní Africe mohli tzv. "super-přenašeči". Podle vědecké analýzy, na kterou se odkazuje britská stanice BBC, stála za dvěma třetinami všech nakažených pouhá tři procenta infikovaných. Většinou byli těmito hlavními přenašeči děti mladší 15 let nebo naopak lidé nad 45 let. Podle vědců by studie mohla pomoci pochopit, jak se šíří nemoc, která v letech 2014 až 2015 zabila více než 11 tisíc lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Poslední velkou nákazu virem ebola nejvíce přenášela naprostá menšina infikovaných. Nejvíce nakažliví byli mladší a starší lidé. S odkazem na vědeckou zprávu, kterou publikovala Národní akademie věd Spojených států, o tom informoval zpravodajský server BBC.

Ebolou se během epidemie v západní Africe v letech 2014 až 2015 nakazilo více než 28 600 lidí, asi 11 300 jich zemřelo.

Téměř dvě třetiny případů nákazy virem ebola podle zprávy způsobila jen tři procenta infikovaných. Tito takzvaní "super-přenašeči" byli převážně lidé mladší 15 let nebo naopak starší 45 let.

Vědci doufají, že poznatky z výzkumu pomohou lépe pochopit, jak se nemoc šíří. To by potenciálně mohlo v budoucnu dostat epidemii dříve pod kontrolu.

Vědci zkoumali případy nákazy virem ve Freetownu a v okolních oblastech v Sieře Leone. Sledovali, kde se objevovaly případy nákazy, a podle toho označovali potenciální šiřitele a s nimi spojený počet infikovaných.

Nicméně podle virologa z Královské univerzity v Londýně Stevena Rileyho je možné, že mladí a starší šířili nákazu nejčastěji, protože o ně členové jejich komunity více pečovali.

Virolog Jonathan Ball z nottinghamské univerzity rovněž zastává názor, že zatím není jasné, zda častější šíření nákazy v určitých věkových skupinách více ovlivňují biologické, či sociální faktory. Poznatky však podle něj mohou pomoci zpomalit šíření nákazy.

Lékaři se během potenciální epidemie mohou soustředit na to, aby v první řadě, například vakcinací, zabránili nejvíce infekčním skupinám v šíření nákazy.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a v Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli i v USA a ve Španělsku. Konec epidemie ohlásila WHO v loňském roce.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy