Ebolu v Africe šířili hlavně "super-přenašeči". Většinu nemocných nakazila jen tři procenta pacientů

ČTK ČTK
14. 2. 2017 13:39
Za epidemii viru ebola v západní Africe mohli tzv. "super-přenašeči". Podle vědecké analýzy, na kterou se odkazuje britská stanice BBC, stála za dvěma třetinami všech nakažených pouhá tři procenta infikovaných. Většinou byli těmito hlavními přenašeči děti mladší 15 let nebo naopak lidé nad 45 let. Podle vědců by studie mohla pomoci pochopit, jak se šíří nemoc, která v letech 2014 až 2015 zabila více než 11 tisíc lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Poslední velkou nákazu virem ebola nejvíce přenášela naprostá menšina infikovaných. Nejvíce nakažliví byli mladší a starší lidé. S odkazem na vědeckou zprávu, kterou publikovala Národní akademie věd Spojených států, o tom informoval zpravodajský server BBC.

Ebolou se během epidemie v západní Africe v letech 2014 až 2015 nakazilo více než 28 600 lidí, asi 11 300 jich zemřelo.

Téměř dvě třetiny případů nákazy virem ebola podle zprávy způsobila jen tři procenta infikovaných. Tito takzvaní "super-přenašeči" byli převážně lidé mladší 15 let nebo naopak starší 45 let.

Vědci doufají, že poznatky z výzkumu pomohou lépe pochopit, jak se nemoc šíří. To by potenciálně mohlo v budoucnu dostat epidemii dříve pod kontrolu.

Vědci zkoumali případy nákazy virem ve Freetownu a v okolních oblastech v Sieře Leone. Sledovali, kde se objevovaly případy nákazy, a podle toho označovali potenciální šiřitele a s nimi spojený počet infikovaných.

Nicméně podle virologa z Královské univerzity v Londýně Stevena Rileyho je možné, že mladí a starší šířili nákazu nejčastěji, protože o ně členové jejich komunity více pečovali.

Virolog Jonathan Ball z nottinghamské univerzity rovněž zastává názor, že zatím není jasné, zda častější šíření nákazy v určitých věkových skupinách více ovlivňují biologické, či sociální faktory. Poznatky však podle něj mohou pomoci zpomalit šíření nákazy.

Lékaři se během potenciální epidemie mohou soustředit na to, aby v první řadě, například vakcinací, zabránili nejvíce infekčním skupinám v šíření nákazy.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 nejprve v Guineji. Posléze zasáhla i Sierru Leone a Libérii a několik případů se objevilo rovněž v Nigérii a v Mali. Pacienti, kteří se ebolou nakazili v Africe, nemoci podlehli i v USA a ve Španělsku. Konec epidemie ohlásila WHO v loňském roce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy