Česko má novou hlavní hygieničku. Gottvaldová má bojovat proti HIV i klíšťatům

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 7. 2016 15:58
Eva Gottvaldová vystřídala Vladimíra Valentu na pozici hlavního hygienika. Věnovat se chce hlavně stabilizaci hygienické služby, která v předchozích letech přišla o lidi i o peníze. Jednou z priorit je také boj s virem HIV. Počet nových nakažených byl loni rekordní, letos dál roste.
Nová hlavní hygienička Eva Gottvaldová
Nová hlavní hygienička Eva Gottvaldová | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Praha - Jedním z klíčových úkolů nové hlavní hygieničky Evy Gottvaldové je dosáhnout toho, aby počty Čechů nakažených virem HIV už dále strmě nerostly.

Osmatřicetiletá Gottvaldová, která střídá Vladimíra Valentu, se funkce ujala v pátek. V pondělí představila své hlavní priority. V první řadě chce navázat na Valentovu více než tříletou práci. „Ráda bych navázala na vše dobré, čeho bylo do této doby v hygieně dosaženo,“ uvedla Gottvaldová.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který v Gottvaldové získal novou náměstkyni, jsou rostoucí počty nakažených virem HIV velkým problémem, a to i přesto, že Česko ve srovnání s jinými státy nadále zůstává zemí s nízkým výskytem viru. Jen za loňský rok přibylo v Česku 266 nakažených, což je nejvíc od roku 1985, kdy se počty sledují.

„Vnímáme to jako velký problém především z toho důvodu, že populace, která je tímto virem ohrožená, jako by se přestávala bát. Jako by tím, že na trh přicházejí stále nové a účinnější léky, které prodlužují přežití infikovaných jedinců, AIDS přestával být takovým strašákem, jakým oprávněně byl před 15 či 20 lety,“ vysvětlil Němeček.

„Nárůst je znepokojující - dá se říct nejdominantněji v Evropě - zejména v populaci mužů majících sex s muži. To je riziková skupina, na kterou musí být prevence zaměřena,“ doplnil odcházející Valenta.

Kromě HIV a AIDS Gottvaldová mezi výzvy zařadila třeba také nemoci z klíšťat, která jsou obzvlášť letos velmi aktivní. „Mým cílem bude, abychom jako stát byli schopni na tyto výzvy adekvátně reagovat – pokud možno jim předcházet nebo je alespoň minimalizovat,“ doplnila Gottvaldová, která od roku 2012 zastupovala české zájmy v oblasti zdravotnictví v Bruselu.

Valenta zvládl ziku, ebolu i metanol

Podle Valenty by se Gottvaldová měla věnovat také další stabilizaci hygienické služby, na kterou se zaměřil už on sám. Před jeho nástupem systém hygienických stanic přišel o lidi i o peníze. „Situace je taková, že jsme v letech 2006 až 2012 přišli o 50 procent pracovníků v hygienické službě a téměř 50 procent finančních prostředků. Během dvou tří let bychom se rádi dostali na úroveň, kterou jsme měli v roce 2006,“ řekl Valenta s tím, že by podle něj hygienikům mělo plynout jedno procento všech veřejných výdajů na zdravotnictví. K tomu by oproti letošnímu rozpočtu bylo potřeba ještě 500 milionů korun navíc.

Němeček Valentu ocenil nejen za snahu stabilizovat systém, ale také za zvládnutí virů zika, ebola nebo MERS, s jejichž šířením se v posledních letech potýkal takřka celý svět. Valenta se musel vypořádat například také s metanolovou aférou.

„Já svou práci považuji za dokončenou. Udělali jsme, co bylo třeba. Teď se vracím domů do Liberce na pozici krajského hygienika,“ uzavřel dnes už bývalý hlavní hygienik Valenta, který se sám na podzim rozhodl nepřihlásit do výběrového řízení na svou funkci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy