Češi se bojí eboly, ale proti chřipce se nechrání. Proočkovanost máme ostudnou, varuje lékař

Michaela Vařeková
1. 11. 2016 15:00
Češi podceňují riziko nákazy chřipkou, která jen při letošní sezoně zabila desítky lidí. Pokud se zájem o očkování plošně nezvýší, hrozí, že v budoucnu nebude dostatek vakcín ani pro ty, kteří se nechávají očkovat pravidelně. Výrobci totiž přestanou vakcíny dovážet. Podobně podceňujeme riziko nákazy klíšťovou encefalitidou, které je u nás dlouhodobě nejvíc v Evropě.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Jen při poslední chřipkové sezoně podlehlo této virové chorobě 84 lidí, včasná vakcinace přitom snižuje riziko úmrtí až o 80 procent a očkovat lze i půlroční děti, varoval v úterý Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny s tím, že Češi tuto nemoc podceňují.

"Lidé u nás se bojí například eboly, která se zde ani vyskytovat nemůže, ale nedělají nic pro ochranu proti chřipce, která způsobuje stovky závažných případů každý rok. Přitom tu je účinná vakcína, zdejší proočkovanost je ostudná," řekl odborník.

Poukázal tak na skutečnost, že v žádné vyspělé zemi západní Evropy není očkovaných tak málo jako v Česku. Zatímco třeba ve Velké Británii, Finsku nebo zemích Beneluxu je očkovaná až čtvrtina populace, u nás se obvykle nechává očkovat jen necelých pět procent. V celosvětovém žebříčku očkovaných proti chřipce se naše země nachází těsně před Kazachstánem.

"Pokud se nezmění pohled na potřebu očkovat se, mám obavu, že k nám výrobci v příštích letech nedovezou dostatek vakcín, neboť pro ně tato lokalita přestane být zajímavá," zdůraznil Maďar.

Klíšťata jsou aktivní ve stejné době jako lidé

Podle něj také přibylo nákaz klíšťovou encefalitidou. "Motivace lidí pobývat v přírodě odpovídá aktivitě klíšťat. Ta nemají ráda deštivé počasí ani příliš horké a suché klima. Dá se říct, že pokud počasí odpovídá tomu, aby člověk vyrazil do přírody, jsou klíšťata aktivní," upozornil Maďar. Lidé, kteří se pohybují v ohnisku nákazy, mají právě teď ideální šanci se naočkovat. V chladnějším období roku se pacientům poskytuje standardní forma očkování, která je účinnější než zrychlená vakcína, jíž se očkuje v létě. V současné době je aktivita klíšťat téměř nejnižší v roce, na druhém stupni z deseti.

Doposud bylo za rok 2016 v České republice nahlášeno 473 nakažených klíšťovou encefalitidou. Po dvou letech, kdy měl trend výskytu tohoto onemocnění klesavou tendenci, tak nemocných opět přibývá. Již nyní lékaři zaznamenali o 120 více než loni. Za nárůstem stojí přemnožení klíšťat, kterým svědčí stále mírnější zimy. "Mírná zima způsobila, že letos byl první případ klíšťové encefalitidy hlášený již v únoru," dodal Maďar.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy