Češi se bojí eboly, ale proti chřipce se nechrání. Proočkovanost máme ostudnou, varuje lékař

Michaela Vařeková
1. 11. 2016 15:00
Češi podceňují riziko nákazy chřipkou, která jen při letošní sezoně zabila desítky lidí. Pokud se zájem o očkování plošně nezvýší, hrozí, že v budoucnu nebude dostatek vakcín ani pro ty, kteří se nechávají očkovat pravidelně. Výrobci totiž přestanou vakcíny dovážet. Podobně podceňujeme riziko nákazy klíšťovou encefalitidou, které je u nás dlouhodobě nejvíc v Evropě.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Jen při poslední chřipkové sezoně podlehlo této virové chorobě 84 lidí, včasná vakcinace přitom snižuje riziko úmrtí až o 80 procent a očkovat lze i půlroční děti, varoval v úterý Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny s tím, že Češi tuto nemoc podceňují.

"Lidé u nás se bojí například eboly, která se zde ani vyskytovat nemůže, ale nedělají nic pro ochranu proti chřipce, která způsobuje stovky závažných případů každý rok. Přitom tu je účinná vakcína, zdejší proočkovanost je ostudná," řekl odborník.

Poukázal tak na skutečnost, že v žádné vyspělé zemi západní Evropy není očkovaných tak málo jako v Česku. Zatímco třeba ve Velké Británii, Finsku nebo zemích Beneluxu je očkovaná až čtvrtina populace, u nás se obvykle nechává očkovat jen necelých pět procent. V celosvětovém žebříčku očkovaných proti chřipce se naše země nachází těsně před Kazachstánem.

"Pokud se nezmění pohled na potřebu očkovat se, mám obavu, že k nám výrobci v příštích letech nedovezou dostatek vakcín, neboť pro ně tato lokalita přestane být zajímavá," zdůraznil Maďar.

Klíšťata jsou aktivní ve stejné době jako lidé

Podle něj také přibylo nákaz klíšťovou encefalitidou. "Motivace lidí pobývat v přírodě odpovídá aktivitě klíšťat. Ta nemají ráda deštivé počasí ani příliš horké a suché klima. Dá se říct, že pokud počasí odpovídá tomu, aby člověk vyrazil do přírody, jsou klíšťata aktivní," upozornil Maďar. Lidé, kteří se pohybují v ohnisku nákazy, mají právě teď ideální šanci se naočkovat. V chladnějším období roku se pacientům poskytuje standardní forma očkování, která je účinnější než zrychlená vakcína, jíž se očkuje v létě. V současné době je aktivita klíšťat téměř nejnižší v roce, na druhém stupni z deseti.

Doposud bylo za rok 2016 v České republice nahlášeno 473 nakažených klíšťovou encefalitidou. Po dvou letech, kdy měl trend výskytu tohoto onemocnění klesavou tendenci, tak nemocných opět přibývá. Již nyní lékaři zaznamenali o 120 více než loni. Za nárůstem stojí přemnožení klíšťat, kterým svědčí stále mírnější zimy. "Mírná zima způsobila, že letos byl první případ klíšťové encefalitidy hlášený již v únoru," dodal Maďar.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy