Češi se ziky bojí, ale hysterie nepřišla. Ze čtyř stovek podezření se potvrdilo jen osm případů

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
22. 7. 2016 21:18
Specializovaná laboratoř v Ostravě letos prověřovala celkem 387 podezření na virus zika. Potvrdilo se jen v osmi případech. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že žádostí o vyšetření přibude, až se začnou vracet diváci i sportovci z olympijských her v Rio de Janeiru. Brazílie je jednou ze zemí, kde nemoc šíří infikovaní komáři. Kvůli obavám z nákazy zikou už účast na olympiádě odřekli tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková.
Komár Aedes aegypti, který přenáší virus zika.
Komár Aedes aegypti, který přenáší virus zika. | Foto: ČTK

Praha - Čeští lékaři nechali letos otestovat vzorky takřka čtyř stovek pacientů, u kterých měli podezření na nákazu virem zika. Onemocnění se potvrdilo pouze u osmi z nich.

O exotické nemoci, kterou šíří komáři, se opět začalo mluvit především v souvislosti s nadcházející olympiádou v Rio de Janeiru. Brazílie je jednou z rizikových oblastí, kde infikovaní komáři žijí. Kvůli obavám ze ziky už účast na olympiádě odřekli tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková.

Jediným pracovištěm, které může ziku ve vzorcích pacientů spolehlivě prokázat, je Národní referenční laboratoř pro arboviry v Ostravě. Podle údajů ministerstva zdravotnictví už místní odborníci letos prověřovali celkem 387 podezření.

„Více žádostí o vyšetření očekáváme po olympiádě, kdy se návštěvníci budou vracet,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Úřad už všem členům české olympijské výpravy slíbil po návratu z Ria bezplatné testování.

Virus je nebezpečný především ve chvíli, kdy se jím nakazí těhotná žena – její dítě se může narodit s takzvanou mikrocefalií, tedy se zakrnělým mozkem. Kromě komářího štípnutí už byl potvrzen také přenos viru pohlavním stykem. I po odeznění onemocnění může virus v těle přetrvat i několik měsíců. Lékaři proto nedoporučují cestu do rizikových oblastí nejen těhotným ženám, ale také lidem, kteří založení rodiny teprve plánují.

Tímto doporučením se řídil právě tenista Berdych, který se před rokem oženil. „Vzhledem k tomu, že jsem nedávno založil rodinu, je omezení zdravotních rizik vůči mým nejbližším prvořadou prioritou,“ uvedl osmý nejlepší hráč světa v oficiálním prohlášení.

Choroba samotná mívá banální průběh – provází ji zvýšená teplota, vyrážka či zánět spojivek. Nakažení se většinou mohou léčit doma. I tak se ziky a jiných exotických nemocí Češi obávají. Podle průzkumu farmaceutické firmy Sanofi a agentury Millward Brown má 18 procent mužů a 27 procent žen strach, že by si exotickou chorobu mohlo přivézt domů z dovolené.

Podle lékařky a členky předsednictva Sdružení praktických lékařů Jany Uhrové to ale neznamená, že by Češi brali ordinace útokem. Obavy mají hlavně turisté, kteří se vrací z rizikových oblastí.

"Pokud přijede někdo z Brazílie a dostane teplotu, tak se samozřejmě okamžitě dostaví k doktorovi. O tom není pochyb. Ale pacienti, kteří nikam necestují, ani jejich rodinní příslušníci žádné obavy nejeví,“ říká Uhrová s tím, že v případě ptačí chřipky nebo eboly byl strach větší a báli se i lidé, kteří nikam za hranice nevycestovali.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy