Brazzaville - V Kongu propukla epidemie eboly - krvácivé horečky, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších infekčních nemocí na světě.
Nákaze, která se objevila v okolí města Isiro na severovýchodě země, už podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehlo deset lidí a další tři se zákeřnou chorobou bojují.
Virus eboly je vysoce nakažlivý a nemocné, včetně těch, kteří s nimi přišli do styku, je třeba co nejrychleji izolovat. Infekční jsou totiž veškeré tělesné tekutiny nakaženého.
A jelikož se patogeny vylučují na povrch kůže, jsou zdrojem nákazy i předměty, na něž pacient sahal.
Neprostupná džungle
Konžské ministerstvo zdravotnictví už zřídilo zvláštní lékařský tým, jenž se ve spolupráci s experty WHO, americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Lékaři bez hranic a organizací UNICEF pokusí šíření nemoci zastavit.
V poslední době se na černém kontinentu objevilo už druhé ohnisko eboly. Na přelomu července a srpna nemoc zabíjela v sousední Ugandě. Infekci tam podlehlo šestnáct lidí. Podle posledních informací už se tam však šíření nemoci podařilo potlačit.
Mluvčí WHO v rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že epidemie v Kongu a Ugandě spolu velmi pravděpodobně nesouvisí, protože místa nákazy dělí neprostupný prales.
Průběh nemoci je rychlý. Naštěstí
Průběh nemoci je velice rychlý (člověk se uzdraví nebo zemře během 6 až 8 dní - pozn. red.), proto se dosud vždy podařilo vir zastavit dřív, než pronikl do větší komunity lidí.
Původce infekce sice není znám, zřejmě ale žije v pralesích. Podle posledních poznatků jsou přírodním rezervoárem pravděpodobně kaloni, což jsou savci příbuzní netopýrům.
Proti ebole nebyl dosud objeven účinný lék, neexistuje ani očkování. Léčí se pouze druhotné projevy infekce, zejména ztráty tělesných tekutin a živin.