Ugandu obchází strach, smrtící ebolu se nedaří zastavit

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 8. 2012 16:00
Obětí už je 16, nakažených 30. Taxikáři odmítají vozit pasažéry, trhy zůstaly zavřené
Strach z eboly je všudypřítomný. Ochranka nemocnice Mulago v ugandské metropoli Kampale nosí preventivně rukavice.
Strach z eboly je všudypřítomný. Ochranka nemocnice Mulago v ugandské metropoli Kampale nosí preventivně rukavice. | Foto: Reuters

Kampala - Přes veškerou snahu se lékařům v Ugandě stále nedaří zvládnout epidemii eboly - krvácivé horečky, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších infekčních nemocí na světě.

Zákeřné nemoci podlehli další dva lidé, a počet obětí se tak od vypuknutí epidemie vyšplhal na šestnáct.

Jednou z posledních je čtrnáctiletý chlapec z okresu Nyanswiga, který je považován za ohnisko nákazy. Zdravotníci mezitím zaznamenali 30 nemocných, u nichž předpokládají nákazu ebolou.

Taxikáři odmítají cestující

Virus eboly je vysoce nakažlivý, infekční jsou i veškeré tělesné tekutiny nakaženého. A jelikož se patogeny vylučují na povrch kůže, jsou zdrojem nákazy i předměty, na něž pacient sahal. První příznaky jsou navíc lehce zaměnitelné s jinými infekcemi.

Rychleji než samotná nemoc se proto Ugandou šíří panika. Podle reportéra CNN z hlavního města Kampaly, kde zemřela jedna z obětí, taxikáři v metropoli odmítají brát pasažéry, ve středu se poprvé nekonaly trhy a městem se šíří zvěsti, že bude zastavena hromadná doprava.

V zemi už od začátku týdne pracují týmy amerického Střediska pro kontrolu a prevenci chorob (CDC), Světové zdravotnické organizace (WHO) a Lékařů bez hranic. Ti se ve spolupráci s ugandským ministerstvem zdravotnictví snaží vypátrat všechny, kdo mohli přijít do kontaktu s nakaženými.

Vesničané věří, že je posedli zlí duchové

Vesnice v postižené oblasti (středozápad) objíždí asi stovka narychlo vyškolených dobrovolníků, která místním obyvatelům vysvětluje rizika a ukazuje jim hygienická opatření, jež je třeba přijmout.

Virus Eboly zblízka.
Virus Eboly zblízka. | Foto: Wikimedia Commons

Zvládnutí epidemie je složité mimo jiné proto, že se nakažení v mnoha případech zprvu nechtějí léčit, protože věří, že je posedli zlí duchové. Jiní s podezřením na infekci zase nechtějí do nemocnic ze strachu, že se nakazí až tam. V některých obcích už proto musela zasahovat policie.

České ministerstvo zahraničí doporučuje občanům cestujícím do Ugandy "dbát během pobytu zvýšené opatrnosti, důsledně zachovávat přísná hygienická opatření a vyvarovat se jakéhokoli fyzického kontaktu s potenciálně infikovanými osobami či oběťmi".

Vzhledem k rychlosti průběhu nemoci, kdy se nemocný většinou buď uzdraví, nebo zemře dřív, než stihne nakazit větší počet lidí, epidemie většinou sama rychle odezní. Co ale neodezní, je strach turistů, které chudá Uganda žalostně potřebuje.

Server Huffington Post napsal, že vládní představitelé i zástupci podnikatelů v cestovním ruchu ve středu oznámili, že turisté už hromadně ruší objednané zájezdy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy