reklama
 
 

Dvě exploze zabily v Bagdádu nejméně 99 lidí

1. 2. 2008 17:36
Nálože vybuchly na rušných městských tržištích

Bagdád- Dvě bomby na bagdádských tržištích za sebou nechaly nejméně 99 mrtvých. Dalších více než sto lidí bylo zraněno. Jde o nejničivější útok ve městě za posledních šest měsíců.

Informují o tom světové agentury.

První z bomb vybuchla v 10.20 místního času (8.20 SEČ) na oblíbeném bagdádském tržišti se zvířaty Ghazil, které se stalo terčem útoků již několikrát v minulosti. V listopadu tam bomba umístěná v kleci s ptáky zabila 15 lidí.

Čtěte také: Při explozi v Bagdádu zahynulo nejméně 13 lidí

Druhá bomba explodovala o dvacet minut později na jiném tržišti iráckého hlavního města. V obou případech se jednalo o sebevražedné atentátnice. Trhy byly v době výbuchů v plném provozu.

"Máme tu katastrofu. Je zde více těl, než vůbec dokážeme spočítat," řekl BBC úředník z nemocnice Kindi, kam byla těla mrtvých odvezena.

Podle úřadů byly obě ženy mentálně postižené a bomby na jejich tělech byly odpáleny dálkovým ovladačem.

Bezpečnější Irák?

Na trhu Ghazil se prodává vše od hlídacích psů a opic po tropické ptáky a ryby. Trh se otevírá pouze v pátek a zdejší hemžení je vděčným divadlem pro místní obyvatele, je sem totiž ilegálně pašováno mnoho exotických zvířat.

"Většina lidi, kteří navštěvují tento trh, jsou chudí a chtějí se jen trochu pobavit. Ale přijdou sem a někdo je zabije," stěžoval si Reuters Hassan Salman, který tu má stánek s ptáky.

Podle iráckých statistik počet teroristických útoků klesl od poloviny minulého roku o 60 procent. USA v té době do Iráku vyslaly dalších 30.000 vojáků. Páteční útok je však připomínkou, že irácké povstání nebylo zdaleka potlačeno. Většina povstalců se nyní údajně skrývá na severu země.

Čtěte také: Válce už padlo za oběť 151 tisíc Iráčanů

autor: gaz | 1. 2. 2008 17:36

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama