Válce už padlo za oběť 151 tisíc Iráčanů

gaz
10. 1. 2008 23:30
Násilná smrt je nejčastější příčinou úmrtí mužů
Žena s dětmi oplakává svého muže, který byl zabit v Bagdádu 22. listopadu.
Žena s dětmi oplakává svého muže, který byl zabit v Bagdádu 22. listopadu. | Foto: Reuters

Bagdád - Žádná oficiální čísla, která by udávala počet zabitých Iráčanů od začátku americké invaze v březnu 2003, neexistují.

Irácké ministerstvo zdravotnictví a Světová zdravotnická organizace (WHO) však nyní přišly se studií, která tvrdí, že od března 2003 do června 2006 zemřelo násilnou smrtí 151.000 Iráčanů.

Výsledky výzkumu uveřejnil massachusettský časopis New England Journal of Medicine (NEJM). Údaje jsou založeny na rozhovorech provedených v 9.345 domácnostech na území celého Iráku v letech 2006 a 2007.

Podle WHO zemřelo roku 2003 každý den násilnou smrtí průměrně 128 Iráčanů, o rok později číslo kleslo na 115.

Roku 2006 se pak opět zvýšilo na 126 zabitých za jeden den. Násilí je v Iráku nejčastější příčinou úmrtí mužské populace ve věku 15 až 59 let.

Největší průzkum, přesto nejistý

I když jde o zatím největší průzkum v iráckých domácnostech, přesto je číslo, které udávají autoři studie, pouze orientační.

S Al-Kájdou se nejedná v rukavičkách. Iráčtí policisté nad mužem podezřelým z terorismu.
S Al-Kájdou se nejedná v rukavičkách. Iráčtí policisté nad mužem podezřelým z terorismu. | Foto: Reuters
 

Výzkumníci určili, že v Iráku v daném období zemřelo 104 tisíc až 223 tisíc lidí. 151 tisíc je číslo, které autoři považují za nejpravděpodobnější.

"Odhadování počtu mrtvých uprostřed konfliktních situací je extrémně obtížné a průzkumy založené na interview v domácnostech by měly být interpretovány opatrně," řekl BBC Mohamed Ali z WHO, jeden z autorů studie.

"Při neexistenci zevrubné statistiky úmrtnosti a zpráv z nemocnic jsou však průzkumy v domácnostech to nejlepší, co můžeme učinit."

Dělat průzkum ve válce? Problém

Problémů, s nimiž se musí průzkumy ve válečných konfliktech vypořádat, je mnoho. Některé oblasti jsou například velmi nebezpečné a do současné studie tak nebylo zahrnuto 11 procent iráckého území. V těchto oblastech museli autoři počty odhadnout.

Další překážkou je velká migrace uvnitř státu. Příbuzní utečenců proto nemají úplné informace o tom, co se v jejich rodinách děje. V podobných výzkumech tak často bývá uváděný počet zemřelých nižší, než tomu je ve skutečnosti.

Bezpečnost se v Bagdádu a jeho okolí zlepšuje, povstalecké útoky se však zcela vymýtit nepodařilo.
Bezpečnost se v Bagdádu a jeho okolí zlepšuje, povstalecké útoky se však zcela vymýtit nepodařilo. | Foto: Reuters

Irák také trpí migrací do okolních států. Odhaduje se, že od americké invaze emigrovaly 2 miliony Iráčanů.

Větší vzorek než Lancet

Doposud nejkomplexnější odhad zabitých Iráčanů byl zveřejněn v říjnu roku 2006 v anglickém lékařském časopise Lancet. Ten udával pro stejné období čtyřikrát vyšší počet zabitých (655.000 Iráčanů).

Podle jednoho z autorů studie v Lancetu, Lesa Robertse z Kolumbijské univerzity, jsou jejich údaje správné a výsledky obou studií se příliš neliší.

"Publikace NEJM zjistila dvojnásobný nárůst úmrtnosti po začátku invaze, my jsme zjistili trojnásobný."

Oba výzkumy vycházely z rozhovorů v iráckých domácnostech, vzorek použitý  Lancetem (1800 rodin) však byl pětkrát nižší. Jeho autoři byli navíc obviněni z politické předpojatosti.

Bush: Studie je nevěrohodná

Spočítat mrtvé v Iráku se snaží i irácká organizace ICB, která za stejné období udává méně než 50.000 mrtvých. Sama však přiznává, že její odhad je příliš nízký, protože pracuje pouze s údaji, které jsou stoprocentně ověřené.

Prezident Spojených států George Bush označil novou zprávu WHO za "nevěrohodnou". Americké úřady si žádné statistiky mrtvých Iráčanů nevedou. Prezident však v jednom prohlášení pro média zmínil, že jich je přibližně 30 tisíc.

Výňatek studie si lze přečíst na http://content.nejm.org/

 

Právě se děje

Další zprávy