Orange County (Kalifornie) - Čeští vysokoškoláci vyhráli architektonickou část mezinárodní univerzitní soutěže Solar Decathlon 2013, v rámci které měli navrhnout "dům budoucnosti".
Kromě stránek samotného soutěžního týmu o tom na svých webových stránkách informoval deník Los Angeles Times.
Šestadvacet studentů ČVUT ze všech stupňů studia představilo v kalifornském Orange County minimalistický návrh domu krytého konstrukcí z dřevěných lišt a nazvaného AIR House.
"Nadpozemské momenty"
"Vedle výhod, které toto řešení představuje z hlediska funkčnosti tohoto designu, je také jeho jednoduchá estetika velmi poutavá," píše novinář z LA Times Craig Nakano a oceňuje prostor, který je touto konstrukcí vytvářen jako "zajímavý svět mezi světlem a tmou, otevřeností a uzavřeností, vnitřním a vnějším prostorem".
"Design domu nejen že s nádhernou jednoduchostí ochlazuje obytný prostor, ale také při procházení skrze budovu vytváří nadpozemské momenty," konstatuje Nakano.
Tým z pražského ČVUT je vítězstvím v této kategorii pochopitelně nadšen. "Vítězství v Architektuře je pro náš tým velkou satisfakcí. Je to disciplína, na které nám záleželo, a ve které jsme měli silnou konkurenci," citujeme z jeho stránek.
"Podle poroty je v podání AIR House architektura jedinečným a nádherným zážitkem a přitom tak jednoduchá a čistá. Kombinací světla a použitých materiálů vzniká útulné místo, kde vnitřní a vnější obytné prostory jsou propojeny nejen mezi sebou, ale i s přírodními prvky, Sluncem a okolní přírodou," pokračuje vyjádření pražského týmu.
Solární desetiboj
Solar Decathlon je soutěž, v níž se každé dva roky utkávají týmy z různých světových univerzit. Cílem studentů je postavit "dům pro budoucnost". V letošním ročníku se představilo dvacet týmů z celkem třiceti škol, které měly za úkol navrhnout nízkoenergetické, technologicky inovativní domy, které navíc dobře hospodaří s vodou, jsou finančně dostupné a v neposlední řadě také dobře vypadají.
Jak už z názvu vyplývá, je každá stavba hodnocena v deseti disciplínách - těmi jsou architektonická kvalita, atraktivita pro trh, cenová dostupnost (maximum bodů v této disciplíně získá dům, který lze postavit za méně než 250 tisíc dolarů), domácí zábava (simulující skutečný provoz), energetická bilance (plný počet bodů získá dům, který během soutěžního týdne vyprodukuje alespoň tolik elektrické energie, kolik sám spotřebuje), komunikace samotného týmu, ohřev vody (pro plný počet bodů musí dům v daný čas poskytnout 56,8 l teplé vody za maximálně 10 minut), spotřebiče, technika a vnitřní komfort.