Drama je zpět, Romney jasně přehrál Obamu v 1. duelu

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
4. 10. 2012 6:16
Za vítěze televizní debaty je považován republikán, Obama působil naštvaně a profesorsky
Romney a Obama spolu žertují po skončení první televizní debaty. Důvod k úsměvu měl ale jen Romney. Ten se také dokázal smát už v průběhu duelu, zatímco Obama měl po většinu času zarputilý a zasmušilý výraz ve tváři.
Romney a Obama spolu žertují po skončení první televizní debaty. Důvod k úsměvu měl ale jen Romney. Ten se také dokázal smát už v průběhu duelu, zatímco Obama měl po většinu času zarputilý a zasmušilý výraz ve tváři. | Foto: Reuters

Denver / Praha - Devadesátiminutový zázrak. Američtí voliči sledující v prezidentské kampani po měsíce souboj osobních útoků jednoho kandidáta na druhého sponzorovaný stovkami milionů dolarů viděli hodinu a půl věcné debaty o problémech, kterým Spojené státy čelí.

Prezident Barack Obama a jeho republikánský vyzyvatel Mitt Romney ukázali v prvním přímém televizním duelu svou pravou tvář, v dosavadní přestřelce kampaně umně skrytou: dvou mužů, kteří jsou schopni zasvěceně hovořit o detailech svých plánů na to, jak vyvést Ameriku ze současné krize.

Obama ani jednou nevytáhl téma Romneyho bohatství a to, že neplatil dostatečně vysoké daně. Místo toho oba představili detailně svůj plán, jak pomoct americkému školství, které podle názoru expertů svojí klesající úrovní začíná stahovat Spojené státy ve světové konkurenci dolů.

Obama svůj úkol nesplnil...

Obamovi se přesto nepodařilo vyhnout riziku, před kterým už před debatou varovalo Aktuálně.cz. V průběhu podstatné části diskuse vypadal nazlobeně, kdykoli Romney hovořil. Zatímco republikánskému kandidátovi se dařilo po celou dobu debaty dívat přímo na hovořícího Obamu a smát se při tom, Obama se díval do svých poznámek s velmi zamračeným výrazem ve tváři.

O Obamovi je známo, že nemá vysoké mínění o Romneym a svým protivníkem prakticky pohrdá, prezidentovi se nepodařilo tento svůj postoj zakrýt.

"Prezident neposlouchal, když Romney vysvětloval svůj plán. To, že se lidé neposlouchají, je hlavní problém, který máme," prohlásila jedna z voliček sledujících debatu.

"Romney vypadal, jako kdyby si užíval to, kde se právě nachází. Obama vyhlížel, jako kdyby chtěl právě být někde úplně jinde," uvedl pro CNN demokratický stratég James Carville, který dovedl v roce 1992 k volebnímu vítězství Billa Clintona.

Obamovi se nepodařilo vyhnout ani dalšímu riziku: působil příliš profesorsky, snažil se Romneyho opravovat a vysvětlovat jeho plány, místo aby ten samý čas věnoval osvětlení svých vlastních. Číselným dokladem je i to, že Obama hovořil o více než čtyři minuty déle než Romney.

... Romney ten svůj splnil

Romney měl před debatou jeden hlavní úkol: setřást pověst politika, který - také kvůli svému bohatství - není schopen porozumět problémům běžných lidí a pomoct jim.

Romney - vědom si tohoto deficitu - začal hned svou první odpověď odkazem na lidi bez zaměstnání, s nimiž se potkává a kteří se ho ptají, zda jim může pomoct.

Romney opakovaně v debatě odmítl, že by chtěl pomáhat pouze bohatým Američanům. Zdůraznil, že zachová podíl, který nejmajetnější lidé platí na daních státu. Daňovou úlevu naopak slíbil střední třídě.

"Moje vláda neschválí žádné snížení daní, které zhorší deficit federálního rozpočtu, a nikdy nezvýší daně pro střední vrstvy," slíbil v debatě Romney.

"Váš plán není realizovatelný, to je prostá matematika a aritmetika," reagoval přímo na Romneyho Obama, jenž byl očividně vyvedený z konceptu pozměněnými daňovými plány, které Romney představil v debatě.

Průzkum: Romney jasným vítězem

Romneymu se v průběhu diskuse dařilo držet jednoho hlavního tématu, které označil za prioritu číslo jedna své případné vlády: vytváření pracovních míst. Ať už se debata stočila k reformě zdravotnictví, školství či obecně úloze vlády v ekonomice, republikán se vždy pokusil ilustrovat, jak jeho plán pomůže snížit nezaměstnanost.

"Viděli jsme nejlepší výkon Romneyho, jaký kdy v debatě předvedl. Dvě třetiny Američanů si před ní mysleli, že Obama vyhraje, a on prohrál. Romney debatu zcela ovládl," zhodnotil pro CNN debatu David Gergen, který pracoval jako poradce pro pět prezidentů.

Jeho slova jednoznačně podpořil průzkum provedený bezprostředně po skončení debaty mezi registrovanými voliči, kteří ji sledovali. Sedmašedesát procent z nich označilo za vítěze duelu Romneyho, pouhá čtvrtina přisoudila triumf Obamovi.

Pětatřicet procent respondentů uvedlo, že na základě debaty je pravděpodobnější, že budou hlasovat pro Romneyho, pouze 18 procent prohlásilo to samé o Obamovi.

Romney vypadal jako prezident

Romney jako ten, kdo se pokouši Obamu sesadit, stál před výzvou zapůsobit v debatě tak, aby si ho klíčová část nerozhodnutých voličů, odhadovaná na tři až šest procent, dokázala představit v prezidentském úřadu. Podle názoru expertů v tomto testu Romney uspěl.

"Romney k mému překvapení dostál důležitosti okamžiku, byla to jeho nejsvětlejší chvíle v dosavadní kampani. Amerika viděla klidného muže, se kterým se mohla identifikovat jako se svým prezidentem," ohodnotil Romneyho vystoupení republikánský stratég Alex Castellanos, který se před necelým měsícem po projevu exprezidenta Billa Clintona na demokratickém nominačním sjezdu nechal slyšet, že jeho vystoupení rozhodlo volby ve prospěch Obamy.

Romney pomocí gesta právě vysvětluje jeden ze svých argumentů. Ačkoli hovořil v debatě kratší čas, dokázal si udržet inciativu.
Romney pomocí gesta právě vysvětluje jeden ze svých argumentů. Ačkoli hovořil v debatě kratší čas, dokázal si udržet inciativu. | Foto: Reuters

Obama se v debatě několikrát pokusil přihlásit k úspěchům Clintonovy vlády, během níž v USA vzniklo přes 20 milionů pracovních míst. Prezident se rovněž vymezil vůči předchozí administrativě George Bushe, když Američanům připomněl, že po něm zdědil dvě války, které byly placeny navýšením federálního dluhu.

Nejostřejší kontrast směrem k Romneymu se pokusil vykreslit v části debaty věnované daním a snížení dluhu. Uvedl, že pro snížení deficitu je třeba zároveň navýšit příjmy státu zvýšením daní a snížit vládní výdaje. Zaútočil přitom například na ropné společnosti, které podle něj žádné další úlevy nepotřebují.

Romney odmítl, že by v době, kdy ekonomika neroste dostatečným tempem, bylo možné zvýšit komukoli daně.

Obamovi pak se sobě vlastní znalostí detailních čísel odvětil, že zatímco ropné společnosti dostávají úlevy ve výši dvou miliard dolarů, Obama prosadil úlevy ve výši 90 miliard pro firmy podnikající v oblasti zelené energie. Toto číslo prezidentovi předhodil ještě jednou při debatě o školství, když řekl, že za tuto částku by bylo možné zaměstnat dva miliony učitelů.

Co změní Obama pro druhou debatu?

Pro Romneyho bude nyní klíčové, jak moc výsledek první debaty pohne průzkumy veřejného mínění na úrovni jednotlivých států, v nichž se budou listopadové volby rozhodovat. Zatímco v celoamerických průzkumech se mu dařilo zůstávat v těsném závěsu za Obamou, ve státech, jako je Ohio, Virgínie či Colorado, kde nutně potřebuje vyhrát, za prezidentem zaostával výrazným rozdílem.

Duel skončil, soupeři si podávají ruce. Přesně v tento okamžik začali Obamovi stratégové plánovat, co musí změnit pro ten druhý v pořadí.
Duel skončil, soupeři si podávají ruce. Přesně v tento okamžik začali Obamovi stratégové plánovat, co musí změnit pro ten druhý v pořadí. | Foto: Reuters

Obama naopak potřebuje přečkat čas do druhého duelu a v něm předvést lepší výkon.

V historickém pohledu není zcela neobvyklé, že prezident obhajující mandát prohraje první televizní debatu. V roce 1984 se to například přihodilo Ronaldu Reaganovi. V té druhé se však s pomocí přesvědčivého výkonu zachránil a následně ve volbách snadno porazil demokrata Waltera Mondalea.

Sporné rovněž zůstává, zda televizní duely mají vůbec moc rozhodovat volby. V roce 2004 byl demokratický vyzyvatel John Kerry považován za vítěze všech tří debat, přesto nakonec ve volbách prohrál s republikánským prezidentem Georgem Bushem.

Problémem pro Obamu může být, že příští týden není na programu prezidentská debata, ale duel viceprezidentských kandidátů. Utkají se v něm dosavadní muž číslo 2 Joe Biden a republikán Paul Ryan. Biden je znám svým sklonem k nešťastným výrokům, v debatě může proti němu zapůsobit i věkový rozdíl skoro 30 let oproti Ryanovi.

 

Právě se děje

Další zprávy