Došlo i na Rusko, Putin podepsal protikuřácký zákon

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 2. 2013 14:00
Od 1. června se v Rusku nebude smět kouřit na veřejných místech
Zakouřit si v práci? V Rusku už to nepůjde.
Zakouřit si v práci? V Rusku už to nepůjde. | Foto: Reuters

Moskva - Počínaje 1. červnem začnou v Rusku platit přísná protikuřácká opatření.

Prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který zapovídá kouření na pracovištích, letištích, ve vzdálenosti do 15 metrů od zastávek hromadné dopravy a na dalších veřejných místech.

Přesně o rok později, tedy v červnu 2014, Zákon o ochraně zdraví obyvatel před vlivem pasivního kouření a následky užívání tabáku vyžene kuřáky i z restaurací, hotelů, barů, kaváren, pláží, hřišť, vlaků a lodí.

Rusové patří k nejnáruživějším kuřákům planety, nezdravé neřesti holduje 40 procent z nich. Každý rok tak nemocem spojeným s tabákem v Rusku podlehne 400 tisíc lidí. Nový zákon má toto číslo razantně snížit.

Podobně jako v České republice proto z většiny míst zmizí i reklamy na tabákové výrobky a bude stanovena minimální cena cigaret. V současné době vyjde v Rusku krabička v průměru na 40 korun.

Válku nikotinu vyhlásil prostřednictvím svého videoblogu premiér Dmitrij Medveděv. "Každý rok kvůli tabáku zmizí z povrchu zemského jedno velké město. Naše děti by neměly vdechovat cigaretový kouř a setkávat se s kouřením na hřištích, školách, univerzitách, klinikách a v kavárnách jako s běžnou věcí, rutinou," prohlásil.   

Odpuzující krabičky fungují, přesvědčte se sami:

Tažení za zdravější Rusko dvojice Medveděv-Putin vede i v boji s alkoholem. Změny legislativy postupně zvedly nejnižší cenu vodky a zakázaly reklamu na alkohol ve sdělovacích prostředcích i na sportovních stadionech.

Výjimkou byla vodka Putinka, kterou výrobce v předvolebním období zlevnil z 148,80 rublu na 109 rublů, což bylo v přepočtu asi 59 korun.

Skoncovat s kouřením svých občanů se rozhodla také Evropská unie. V prosinci minulého roku eurokomisař pro zdravotnictví Tony Borg představil návrh nové jednotné protikuřácké směrnice, která by měla během tří až čtyř let začít platit v celé sedmadvacítce.

Změnit se mají obaly i samotné cigarety. Celých 75 procent krabičky (na obou stranách) mají pokrývat odpudivé obrázky následků kouření a z tabáku v cigaretách mají zmizet přísady, jež maskují chuť tabáku. Například hřebíček či mentol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy