Unie má v úmyslu Evropany definitivně odnaučil kouřit

Radim Klekner Radim Klekner
11. 9. 2012 10:10
Do pěti let chce Evropská komise vydat nová přísná nařízení proti tabákové lobby

Brusel - Stejně rychle jako výrobci cigaret vymýšlejí nové a nové kličky, jak navýšit zisk z prodeje cigaret, přichází Evropská komise s novými a novými iniciativami, jak jim jejich byznys ztížit.

Ta poslední budí dojem, že se Brusel definitivně rozhodl Evropany odnaučit kouřit, nebo alespoň těm, kdo pravidelně sahají po cigaretě, požitek z kouření co nejvíce ztrpčit.

Komise připravuje nařízení, podle kterého budou výrobci nuceni dodávat na trh jednotně vyhlížející krabičky a jedna od druhé k nerozeznání mají být napříště také samy dutinky vyplněné tabákem.

Maltský eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli chystá pro tabákové koncerny soubor opatření, které konzervativní německý deník Die Welt nazval "katalogem hrůzy". Jeho cílem ale není nic jiného než Evropany zbavit neřesti, která si jen ve Francii každoročně vyžádá životy 80 tisíc osob, jež zemřou na nemoci vyvolané kouřením. V ČR je to přibližně 18 tisíc lidí.

Kromě toho, že se krabičky mají až na miniaturní logo výrobce podobat jako vejce vejci, chce Dalli zvětšit plochu určenou pro varování poukazující na škodlivost kouření ze současných třiceti na pětasedmdesát procent plochy obalu. Triky umožňující zakrytí tohoto upozornění po otevření balíčku mají být zakázány.

Chtějí nás vyvlastnit

Tabákové koncerny, kterým sice klesá objem výroby, ne však obrat, bijí na poplach a tvrdí, že kouřit či ne je svobodné rozhodnutí každého dospělého jedince.

Tabákové koncerny tvrdí, že každý se může svobodně rozhodnout, zda kouřit, či ne.
Tabákové koncerny tvrdí, že každý se může svobodně rozhodnout, zda kouřit, či ne. | Foto: Reuters

"Plánované kroky představují radikální zásahy do podnikatelských práv," řekl v rozhovoru s jiným konzervativním deníkem, Frankfurter Allgemeine Zeitung, šéf německé divize koncernu Philip Morris Werner Bath. Ten v této souvislosti hovoří o "vyvlastnění" a varuje před nárůstem ilegálního obchodu s tabákovými výrobky.

Již nyní tvoří neokolkované cigarety pětinu objemu trhu.

Právníci komise teď budou muset nechat přezkoumat, zda nová nařízení skutečně neporušují svobodu podnikání, která je jedním ze základních stavebních kamenů Evropské unie.

Dalli se zjevně inspiroval Austrálií, kde 1. prosince loňského roku vstoupil v platnost nejpřísnější protitabákový zákon na světě. Výrobci mohou na jeho základě posílat na trh pouze jednotné krabičky barvy khaki vybavené odstrašujícími fotografiemi toho, k čemu může vést kouření cigaret.

Unifikované balíčky cigaret chtějí ostatně zavést také Velká Británie, Kanada a Nový Zéland, nová přísná opatření připravuje Francie, která od prvního října zvyšuje o šest procent daň na tabákové výrobky.

Konec biologického tabáku

Nová směrnice Evropské komise má udávat také "typický průměr" cigaretové dutinky a druh papírku. Napříště tak nebude možné klamat kuřáky tím, že jim výrobci nabízejí tenké "zdravotní" cigarety, či že v jednom balíčku bude nižší počet dutinek než obvyklých dvacet. Zakázán má být rovněž prodej "méně škodlivých" mentolových cigaret.

Unifikace čeká i cigaretové filtry, tak aby nevzbuzovaly dojem, že některé zachycují podstatně více nikotinu nežli jiné. Reklama na "biologicky pěstěný" tabák skončí rovněž.

Počet cigaret, které se ve světě oficiálně vyrobí, sice každoročně klesá, roste zato množství tabáku, který se dostává na trh ilegálně. V ČR klesl v prvním pololetí letošního roku odbyt koncernu Philip Morris o osm procent, americký výrobce ale navýšil tržby o téměř dvanáct procent na 6,3 miliardy Kč.

Na své si přišel i stát. Na léčení chorob vyvolaných kouřením sice loni vydal přes šest miliard korun, na daních z tabákových výrobků zato utržil více než třikrát tolik.

Pokud se prosadí Dalliho plán, bude to pro státní kasu řady zemí znamenat v horizontu pěti let výrazné snížení příjmů. Průzkumy veřejného mínění však jasně ukazují, že tvrdé zákony proti kouření podporuje většina populace EU, a na tom také staví komise své tažení proti tabáku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy