reklama
 
 

Unie má v úmyslu Evropany definitivně odnaučil kouřit

11. 9. 2012 10:10
Do pěti let chce Evropská komise vydat nová přísná nařízení proti tabákové lobby

Brusel - Stejně rychle jako výrobci cigaret vymýšlejí nové a nové kličky, jak navýšit zisk z prodeje cigaret, přichází Evropská komise s novými a novými iniciativami, jak jim jejich byznys ztížit.

Ta poslední budí dojem, že se Brusel definitivně rozhodl Evropany odnaučit kouřit, nebo alespoň těm, kdo pravidelně sahají po cigaretě, požitek z kouření co nejvíce ztrpčit.

Komise připravuje nařízení, podle kterého budou výrobci nuceni dodávat na trh jednotně vyhlížející krabičky a jedna od druhé k nerozeznání mají být napříště také samy dutinky vyplněné tabákem.

Maltský eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli chystá pro tabákové koncerny soubor opatření, které konzervativní německý deník Die Welt nazval "katalogem hrůzy". Jeho cílem ale není nic jiného než Evropany zbavit neřesti, která si jen ve Francii každoročně vyžádá životy 80 tisíc osob, jež zemřou na nemoci vyvolané kouřením. V ČR je to přibližně 18 tisíc lidí.

Kromě toho, že se krabičky mají až na miniaturní logo výrobce podobat jako vejce vejci, chce Dalli zvětšit plochu určenou pro varování poukazující na škodlivost kouření ze současných třiceti na pětasedmdesát procent plochy obalu. Triky umožňující zakrytí tohoto upozornění po otevření balíčku mají být zakázány.

Chtějí nás vyvlastnit

Tabákové koncerny, kterým sice klesá objem výroby, ne však obrat, bijí na poplach a tvrdí, že kouřit či ne je svobodné rozhodnutí každého dospělého jedince.

"Plánované kroky představují radikální zásahy do podnikatelských práv," řekl v rozhovoru s jiným konzervativním deníkem, Frankfurter Allgemeine Zeitung, šéf německé divize koncernu Philip Morris Werner Bath. Ten v této souvislosti hovoří o "vyvlastnění" a varuje před nárůstem ilegálního obchodu s tabákovými výrobky.

Již nyní tvoří neokolkované cigarety pětinu objemu trhu.

Právníci komise teď budou muset nechat přezkoumat, zda nová nařízení skutečně neporušují svobodu podnikání, která je jedním ze základních stavebních kamenů Evropské unie.

Dalli se zjevně inspiroval Austrálií, kde 1. prosince loňského roku vstoupil v platnost nejpřísnější protitabákový zákon na světě. Výrobci mohou na jeho základě posílat na trh pouze jednotné krabičky barvy khaki vybavené odstrašujícími fotografiemi toho, k čemu může vést kouření cigaret.

Unifikované balíčky cigaret chtějí ostatně zavést také Velká Británie, Kanada a Nový Zéland, nová přísná opatření připravuje Francie, která od prvního října zvyšuje o šest procent daň na tabákové výrobky.

Konec biologického tabáku

Nová směrnice Evropské komise má udávat také "typický průměr" cigaretové dutinky a druh papírku. Napříště tak nebude možné klamat kuřáky tím, že jim výrobci nabízejí tenké "zdravotní" cigarety, či že v jednom balíčku bude nižší počet dutinek než obvyklých dvacet. Zakázán má být rovněž prodej "méně škodlivých" mentolových cigaret.

Unifikace čeká i cigaretové filtry, tak aby nevzbuzovaly dojem, že některé zachycují podstatně více nikotinu nežli jiné. Reklama na "biologicky pěstěný" tabák skončí rovněž.

Počet cigaret, které se ve světě oficiálně vyrobí, sice každoročně klesá, roste zato množství tabáku, který se dostává na trh ilegálně. V ČR klesl v prvním pololetí letošního roku odbyt koncernu Philip Morris o osm procent, americký výrobce ale navýšil tržby o téměř dvanáct procent na 6,3 miliardy Kč.

Na své si přišel i stát. Na léčení chorob vyvolaných kouřením sice loni vydal přes šest miliard korun, na daních z tabákových výrobků zato utržil více než třikrát tolik.

Pokud se prosadí Dalliho plán, bude to pro státní kasu řady zemí znamenat v horizontu pěti let výrazné snížení příjmů. Průzkumy veřejného mínění však jasně ukazují, že tvrdé zákony proti kouření podporuje většina populace EU, a na tom také staví komise své tažení proti tabáku.

autor: Radim Klekner | 11. 9. 2012 10:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama