Pivo v Rusku už nesmí do televize ani na internet

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
25. 7. 2012 5:30
Porušení zákazu reklamy na pivo na internetu přijde až na 500 000 rublů
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - V Rusku je od pondělka zakázána reklama na pivo v televizi. Zmizet musí i z internetu, rádií a billboardů v ulicích, podobně jako reklama na ostatní alkohol.

Porušení zákazu reklamy na pivo na internetu přijde například až na 500 000 rublů (zhruba 322 000 korun).

Příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin. Podle nových pravidel, která dolní komora parlamentu, Státní duma, schválila loni v létě, spadá pivo do stejné kategorie jako tvrdý alkohol.

Nesmí se prodávat od 22. hodiny večerní do 11. hodiny dopolední v žádných obchodech, s výjimkou zařízení veřejného stravování. Zákaz platí na nádražích, letištích, tržištích, v parcích nebo na plážích.

Výrobcům alkoholu, včetně piva, zatím pro reklamu zbývají tištěná média, ovšem mimo titulní a poslední stránky. Přechodné období ale potrvá jen do konce roku, s ohledem na smlouvy uzavřené s výrobci a obchodníky. 

Českým pivařům nestačí jen tradice, podívejte se:

Problém zřejmě vznikne při vysílání sportovních přenosů, které se teď pivní reklamou jen hemží. Podle zákona by se v televizi mohly objevit pouze "pivní" slogany a názvy umístěné na zahraničních stadionech.

Ruská sportovní zařízení musejí propagaci nápojů s obsahem nad pět procent etylalkoholu zcela eliminovat. Zákaz se netýká jen nealkoholického piva.

Experti na závislosti přesto nijak nejásají. Poukazují na to, že spíš než pivo Rusům škodí tabák. Ročně podle statistik umírá na následky kouření asi 400 000 lidí. Potíž je v tom, že "cigaretová lobby" je daleko silnější než alkoholová.

Za posledních 20 let tak v Rusku nebyla zavedena žádná výraznější restrikce týkající se tabáku, i když televizní zákaz reklamy na cigarety platí už od roku 1996.  

Deník Kommersant uvedl, že v letošním roce všichni klíčoví výrobci piva snížili své výdaje na reklamu, ačkoli se očekávalo, že je chystané restrikce naopak přimějí k větší aktivitě. Například nizozemská společnost Heineken omezila výdaje o 89 procent.

Výdaje snížila také společnost Efes Rus nebo Baltika. Reklama na pivo značky Zlaty Bazant od Baltiky zmizela úplně.

"Výrobci asi usoudili, že v souvislosti s tvrdými restrikcemi by výdaje na televizní reklamu byly před definitivním zákazem  neefektivní," uvedl podle listu Kommersant analytik ze společnosti ARMI-Marketing Dmitrij Pisarskij.

Přitom: Zájemci o pivní reklamu dostávali až dosud v televizi prostor od sedmi do dvaadvaceti hodin, v rádiu pak od devíti do půlnoci. Nesměli ovšem využívat k propagaci podobiznu lidí ani zvířat.

V loňském roce připadalo na pivo 2,1 procenta prostředků určených pro reklamu v televizi, rozhlasu, tisku, ve venkovních prostorách a v kinech.

Foto: Když začnou pít Němci 

Za sovětských časů byla velmi populární filmová hláška, že "lidi neničí pivo, ale voda".  Současné ruské normy ovšem přímo zakazují poukazování na to, že "pivo může být zdravé" nebo že "obsazuje užitečné prvky".

"Jsou to samé lži. Žádné blahodárné účinky to nemá," tvrdí hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko. Zároveň ale přiznává, že boj s alkoholismem je v Rusku v současné době "beznadějný" a pouhý zákaz reklamy situaci nevyřeší.

Podle ruského ministerstva zdravotnictví vypije každý ruský občan za rok asi patnáct litrů alkoholu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Letišti Václava Havla ohlásili evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí stojí před budovou. Důvod zatím letiště neupřesnilo.

Aktualizováno před 12 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy