Brusel chce cigarety bez příchutí s šokujícími obrázky

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 12. 2012 13:34
Eurokomisař pro zdravotnictví Tony Borg představil návrh nové protikuřácké směrnice
Australské kuřivo v novém kabátě. Tabatěrky tam jdou na dračku.
Australské kuřivo v novém kabátě. Tabatěrky tam jdou na dračku. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise představila návrh nové jednotné protikuřácké směrnice, která by měla během tří až čtyř let začít platit v celé sedmadvacítce.

Změnit se mají obaly i samotné cigarety. Celých 75 procent krabičky (na obou stranách) mají pokrývat odpudivé obrázky následků kouření a z tabáku v cigaretách mají zmizet přísady, jež maskují chuť tabáku. Například hřebíček či mentol.

"Až 90 procent kuřáků začne kouřit před 25. rokem, naším cílem je udělat kouření méně atraktivní pro mladé. Chceme, aby lidé věděli, co drží v ruce a co to způsobuje," prohlásil eurokomisař pro zdravotnictví Tony Borg při prezentaci návrhu.

Evropští kuřáci se tak mohou začít setkávat se snímky nádorů úst, plic, očí nebo například gangrény nohou, podobně jako to musejí snášet milovníci nikotinu v Austrálii. Záležet bude na tom, zda návrh Evropské komise schválí europarlament a Rada ministrů.

"Naším cílem je během pěti let snížit počet kuřáků o dvě procenta, a to tak, že odradíme od kouření mladé, kteří ještě nezačali. V EU na následky kouření ročně zemře 700 tisíc lidí. To je populace města o rozloze Palerma nebo Frankfurtu. Léčba kuřáků vyjde každý rok na 20 miliard eur. Kuřáci navíc umírají v průměru o 14 let dřív. To jsou hrozná čísla. Nechceme se ale vypravovat na křižáckou výpravu. Nechceme zakazovat kouření, jen ho regulovat tak, aby si lidé uvědomili všechna rizika," dodal Borg.

Se slimkami a mentolkami se rozlučte

Stávající směrnice je 11 let stará, a jelikož se mění marketing tabákových firem i vzhled a obsah cigaret, je podle eurokomisaře potřeba nová. Nejnovější studie prý ukazují, že obrázky varují víc než text a je třeba toho využít.

Tak nějak budou vypadat nové evropské krabičky:

Zároveň bude zapovězeno používat v názvu light (lehké), protože to evokuje menší škodlivost.

Nezávisle na konání Evropské komise se už debata o podobných opatřeních rozběhla i v Česku. Krátce po zavedení australského zákona se o něm diskutovalo uvnitř ČSSD, napsal server Novinky.cz.

Dosavadní opatření v podobě varovných nápisů o škodlivosti kouření totiž ČSSD považuje za nedostatečné a málo varující.

 

Právě se děje

Další zprávy