Brusel chce cigarety bez příchutí s šokujícími obrázky

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 12. 2012 13:34
Eurokomisař pro zdravotnictví Tony Borg představil návrh nové protikuřácké směrnice
Australské kuřivo v novém kabátě. Tabatěrky tam jdou na dračku.
Australské kuřivo v novém kabátě. Tabatěrky tam jdou na dračku. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise představila návrh nové jednotné protikuřácké směrnice, která by měla během tří až čtyř let začít platit v celé sedmadvacítce.

Změnit se mají obaly i samotné cigarety. Celých 75 procent krabičky (na obou stranách) mají pokrývat odpudivé obrázky následků kouření a z tabáku v cigaretách mají zmizet přísady, jež maskují chuť tabáku. Například hřebíček či mentol.

"Až 90 procent kuřáků začne kouřit před 25. rokem, naším cílem je udělat kouření méně atraktivní pro mladé. Chceme, aby lidé věděli, co drží v ruce a co to způsobuje," prohlásil eurokomisař pro zdravotnictví Tony Borg při prezentaci návrhu.

Evropští kuřáci se tak mohou začít setkávat se snímky nádorů úst, plic, očí nebo například gangrény nohou, podobně jako to musejí snášet milovníci nikotinu v Austrálii. Záležet bude na tom, zda návrh Evropské komise schválí europarlament a Rada ministrů.

"Naším cílem je během pěti let snížit počet kuřáků o dvě procenta, a to tak, že odradíme od kouření mladé, kteří ještě nezačali. V EU na následky kouření ročně zemře 700 tisíc lidí. To je populace města o rozloze Palerma nebo Frankfurtu. Léčba kuřáků vyjde každý rok na 20 miliard eur. Kuřáci navíc umírají v průměru o 14 let dřív. To jsou hrozná čísla. Nechceme se ale vypravovat na křižáckou výpravu. Nechceme zakazovat kouření, jen ho regulovat tak, aby si lidé uvědomili všechna rizika," dodal Borg.

Se slimkami a mentolkami se rozlučte

Stávající směrnice je 11 let stará, a jelikož se mění marketing tabákových firem i vzhled a obsah cigaret, je podle eurokomisaře potřeba nová. Nejnovější studie prý ukazují, že obrázky varují víc než text a je třeba toho využít.

Tak nějak budou vypadat nové evropské krabičky:

Zároveň bude zapovězeno používat v názvu light (lehké), protože to evokuje menší škodlivost.

Nezávisle na konání Evropské komise se už debata o podobných opatřeních rozběhla i v Česku. Krátce po zavedení australského zákona se o něm diskutovalo uvnitř ČSSD, napsal server Novinky.cz.

Dosavadní opatření v podobě varovných nápisů o škodlivosti kouření totiž ČSSD považuje za nedostatečné a málo varující.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy