Belmont (Od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Že doma není nikdo prorokem, ví i republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney.
Předměstí Bostonu jménem Belmont, kam se před lety přestěhoval s rodinou, protože potřeboval větší dům, když začalo růst pět jeho potomků, je místem, kde bydlí lépe situovaní lidé.
Zároveň ale především ti, jejichž zaměstnavatelem jsou nejprestižnější vysokoškolské instituce v Bostonu, ale také celých USA a potažmo na světě: Harvardská univerzita a Massachusetts Institute of Technology.
A to nejsou místa, která by se hemžila voliči republikánů, právě naopak.
Máme ho rádi, ale nevolíme ho
"Lidé tu mají Romneyho opravdu rádi, ale nevolí ho," říká mi na ulici úhledného Belmontu Franklin Tucker, reportér místního deníku Belmont Patch. Odhaduje, že Romney tu může v prezidentských volbách získat zhruba třetinu hlasů.
Belmont je klidné místo, zahraniční novináře tady naposled viděli před pár lety, když do místního domu známého profesora z Harvardu zavítal afghánský prezident Hamíd Karzáí. Jinak rozhodně nejsou na pozornost ze zahraničí zvyklí.
To, že Mitt Romney je už několik měsíců chráněn, jako kdyby byl prezidentem Spojených států, se na životě městečka nijak zvlášť neprojevilo. Jen když se jeho kolona vrací domů, musí místní počítat s přechodnou uzávěrkou ulic.
"Romney je moc milý a sympatický pán," přesvědčuje Tucker. "Když ho potkáte na ulici, slušně vám odpoví na pozdrav. A má ve zvyku chodit dovádět s vnoučaty na místní fotbalové hřiště," doplňuje.
Slušně vychovaná vnoučata
Mitt Romney a jeho žena mají v oblibě lepší italskou restauraci přímo na hlavní ulici v centru Belmontu, kam si občas zajdou na večeři. Když se jim nechce ven, objednají si pizzu přímo domů, a to v malé pizzerii U Gregoryho.
"Jsou to fajn lidi. Jediný problém v poslední době je, že při doručování čelíme velmi přísným bezpečnostním kontrolám," vypráví majitel pizzerie. "Paní Ann k nám občas zajde i s vnoučaty, mají je vzorně vychované," zdůrazňuje.
Bývalá první dáma Massachusetts občas zavítá i do místního hračkářští, kde pořizuje dárky vnoučatům. "Je to dáma, která si na nic nehraje," popisuje Ann Romneyovou prodavačka.
Když se Franklina Tuckera zeptám, zda Romney působí jako "chlapík z ulice", zarazí se a pak odpoví, že si s lidovou charakteristikou spojuje spíš jeho ženu Ann.
Část viny za to, že prohrál, bude moct Romney připsat i tak trochu odtažitému dojmu, kterým na lidi v Americe působí. Ani ne tak v Belmontu, kde ho místní - zdá se - mají skutečně rádi. A to přes to, že mu hlas nedali.