"Existují důvěryhodné důkazy, které vyžadují další vyšetřování osobní odpovědnosti vysoce postavených saúdských úředníků, včetně korunního prince," píše Callamardová ve zprávě.
Saúdskoarabský novinář byl zavražděn loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Podle dokumentárního filmu katarské televize al-Džazíra, odvysílaného letos v březnu, bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula nedaleko místa vraždy.
Callamardová ve své zprávě ukazuje na zapojení špiček Saúdské Arábie. Vyzvala proto země OSN, aby své protisaúdské sankce rozšířily tak, aby zahrnovaly i korunního prince a jeho osobní majetek. Alespoň do té doby, dokud se Rijádu nepodaří případně prokázat, že princ za smrt investigativního novináře nenese zodpovědnost.
Jedno z deseti doporučení zpravodajky pak říká, že role prince - stejně jako role princova bývalého poradce Saúda Kahtáního - vyžaduje další šetření, protože dosavadní vyšetřování nedospělo v otázce přímé viny těchto dvou lidí k jednoznačnému závěru. "Soudíme, že existuje důvěryhodný důkaz, který zasluhuje další šetření," stojí nicméně v dokumentu.
"Toto lidskoprávní vyšetřování skutečně ukázalo, že existuje dostatek věrohodných důkazů o odpovědnosti korunního prince, které vyžadují další vyšetřování," dodala Callamardová a vyzvala generálního tajemníka OSN Guterrese k akci.
Rijád dostal zprávu Callamardové s předstihem. Ve středu odpoledne saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na twitteru dokument odmítl s tím, že neobsahuje nic nového. "Zpráva zvláštní zpravodajky OSN pro lidská práva obsahuje jasné protichůdné údaje a neopodstatněná obvinění, což zpochybňuje její důvěryhodnost," napsal Džubajr.
Ke zprávě OSN se ve středu vyjádřilo také Turecko, které "silně podpořilo" doporučení navrhované Callamardovou. "Důrazně podporujeme doporučení zpravodajky OSN Agnes Callamardové ohledně objasnění vraždy Chášukdžího a dovedení těch, co jsou zodpovědní, k odpovědnosti," napsal na Twitteru turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.
Novinář obětí "mimosoudní popravy"
Chášukdží spolupracoval s americkým listem The Washington Post a saúdskoarabského prince kritizoval. Naposledy byl spatřen právě 2. října 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si šel opatřit dokumenty potřebné k uzavření sňatku.
"Je to závěr zvláštního zpravodaje, že pan Chášukdží se stal obětí úmyslné, předem zamýšlené popravy, mimosoudního zabití, za které je podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv zodpovědný stát Saúdská Arábie," uvedla Callamardová ve své zprávě založené na šestiměsíčním šetření.
Saúdská Arábie by podle zprávy měla přijmout zodpovědnost za novinářovu smrt a jeho rodině také zaplatit odškodnění.
Vyšetřovatelka zároveň doporučila pozastavit proces týkající se případu, ve kterém je v Saúdské Arábii souzeno 11 podezřelých. Callamardová se domnívá, že by se justice v opačném případě mohla dopustit omylu.
Callamardová se do Turecka vydala na začátku tohoto roku i s týmem soudních a právních expertů, pracovala i s důkazy od tureckých úřadů.