Zavražděného novináře Chášukdžího spálili v peci konzula, tvrdí katarská televize

ČTK ČTK
5. 3. 2019 13:24
Tělo saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který byl zavražděn loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula Saúdské Arábie nedaleko místa vraždy. Tvrdí to dokumentární film katarské televize Al-Džazíra, odvysílaný v neděli.
Zavražděný novinář Džamál Chášukdží.
Zavražděný novinář Džamál Chášukdží. | Foto: Reuters

Chášukdží, který žil od roku 2017 v USA a psal do deníku The Washington Post (WP), kritizoval vedení své vlasti, včetně saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Podle WP či organizace Human Rights Watch (HRW), které se odvolávají na zprávu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), nařídil vraždu přímo korunní princ, což Rijád odmítá.

Saúdská Arábie nicméně o vraždě dlouho mlžila a prohlídku konzulátu tureckou policií umožnila až skoro dva týdny po činu. Rijád zprvu tvrdil, že novinář odešel z konzulátu 2. října živý. Po více než dvou týdnech vedení Saúdské Arábie přiznalo, že novinář tam byl zabit, nejprve ale tvrdilo, že se to stalo při potyčce. Později přiznal Rijád vraždu, z níž obvinil 11 lidí. Trvá ale na tom, že korunní princ likvidaci novináře nenařídil.

Tělo novináře, který si šel na konzulát vyřídit doklady kvůli svatbě, se dosud nenašlo. Turecká policie už v říjnu uvedla, že má audionahrávky, které dala Ankara k dispozici i CIA. Podle těchto záznamů byl novinář na konzulátu brutálně zavražděn a asi rozčtvrcen.

Al-Džazíra natočila dokument, v němž hovořila kromě Chášukdžího snoubenky a jeho přátel i s tureckými vyšetřovateli a mužem, který stavěl onu pec v rezidenci saúdskoarabského generálního konzula. Podle tureckých vyšetřovatelů bylo tělo spáleno v peci během tří dnů. Do rezidence, vzdálené několik stovek metrů od konzulátu, bylo zřejmě přepraveno v několika pytlech. Al-Džazíra také uvedla, že v peci bylo poté grilováno velké množství masa, aby se překryly stopy po spálení novinářova těla.

Vražda novináře Chášukdžího vyvolala v říjnu velký mezinárodní rozruch, který ale postupně utichl. A jen málo zemí zareagovalo konkrétními kroky vůči Rijádu. Americký prezident Donald Trump dokonce v listopadu uvedl, že USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou Chášukdžího stál korunní princ. Závěry CIA označil Trump za neprůkazné.

Volání některých po mezinárodním vyšetřování vraždy bylo vyslyšeno až letos, když Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva OSN pověřil vyšetřováním svou zvláštní zpravodajku Agnès Callamardovou. Ta po návštěvě Turecka minulý měsíc uvedla, že vraždu zosnovali a provedli "státní činitelé Saúdské Arábie". Závěrečnou zprávu má předložit v červnu.

Video: Hledáme konspirátory a viníka vraždy, reagoval Erdogan na vraždu novináře Chášukdžího 

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 4 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy