Do Moskvy se vrací zmizelá pamětní deska Brežněva

Zahraničí ČTK Martin Novák Zahraničí, ČTK, Martin Novák
19. 12. 2013 7:02
Od narození politika, který nařídil invazi do Československa, uplyne 107 let
Gustáv Husák a Leonid Brežněv.
Gustáv Husák a Leonid Brežněv. | Foto: ČTK

Moskva - Po dvaceti letech se na průčelí domu v centru Moskvy vrátí pamětní deska Leonida Brežněva. Generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu v letech 1964 až 1982.

Na dům na Kutuzovově třídě číslo 26, kde Brežněv třicet let žil, bude deska připevněna při příležitosti jeho dnešního 107. výročí narození. Kutuzovova třída byla adresou, kde žila řada tehdejších prominentů, například šéf KGB Jurij Andropov.

Brežněv s manželkou obývali velký byt, který vznikl spojením dvou "běžných" bytů.

Deska s Brežněvovým portrétem zmizela z domu na začátku devadesátých let a ocitla se jako ruský dar v Muzeu berlínské zdi v německé metropoli. U bývalého checkpointu Charlie, hraničního přechodu mezi východním a Západním Berlínem.

Ruští komunisté, veteráni druhé světové války i řada poslanců Státní dumy nedávno označili likvidaci památky na bývalého sovětského vůdce za ostudnou a požádali o její obnovení. Návrh podpořila kulturní komise moskevské radnice. Originál desky nicméně zůstává v Německu a na Kutuzovově třídě se objeví kopie.

Brežněv byl kritizován zejména v době Gorbačovovy perestrojky jako symbol korupce a hospodářské stagnace v Sovětském svazu. Současní Rusové ale na jeho éru pohlížejí vcelku příznivě jako na období stability a sociálních jistot.

Období jeho vlády kladně ocenilo v letošním průzkumu 56 procent Rusů, záporně jen 29 procent. V České republice je Brežněv samozřejmě spojován hlavně s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968.

Bývalý sovětský vůdce je pochován na Rudém náměstí u kremelské zdi.

 

Právě se děje

Další zprávy